K U L T U R A

Ten film wyjedzie z Poznania z Nagrodą Wolności

Kino Muza - Docs Against Gravity  Foto: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Indyjsko-francuski film dokumentalny „Czekając na przypływ” to tegoroczny zdobywca Nagrody Wolności przyznanej w trakcie 20. Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu. Sam festiwal w Kinie Muza potrwa jeszcze do niedzieli, a potem przenosi się do internetu.

Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań, została przyznana po raz trzeci. Jury w składzie wokalistka i kompozytorka Zuzanna Wrońska, fotograf i dokumentalista Mariusz Forecki i korespondent wojenny Paweł Pieniążek zadecydowało, że trafi ona do Sarvnik Kaur – reżyserki filmu „Czekając na przypływ”. Jurorzy wybrali tę produkcję spośród dwunastu nominowanych do Konkursu Głównego festiwalu.

Film opowiada historię przyjaźni dwóch rybaków, którzy muszą stawić czoła zagrożeniom wynikającym z zanieczyszczenia środowiska. Mężczyźni mają problemy z utrzymaniem swoich rodzin, a jeszcze syn jednego z nich wymaga operacji serca.

Film subtelnie dotyka wielu obszarów codzienności wpływających na życie i wybory tych, których głosy często nie przebijają się do uwagi opinii publicznej. Są to m.in. skutki globalizacji i efekty tych zmian, wykluczenie społeczne, próby znalezienia balansu między chęcią zysku a niszczeniem środowiska naturalnego. Wszystko to jest wplecione w historię przyjaźni dwóch mężczyzn i perypetii ich rodzin będących źródłem wsparcia, siły i nadziei” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Zwycięzca Nagrody Wolności otrzyma 3 tysiące euro. Jury przyznało też wyróżnienie, które trafi do twórców obrazu „Siostrzeństwo świętej sauny”. To z kolei obraz o bliskości kobiet spotykających się w tradycyjnej, rytualnej estońskiej saunie.

20. Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza potrwa do niedzieli. Potem nasz festiwal przeniesie się do internetu. Od 23 maja do 4 czerwca na stronie mdag.pl będzie można zobaczyć interesujące nas tytuły, na które nie zdążyliśmy do kina, albo wrócić do tych, które nas poruszyły w kinowej sali.

Użyte w artykule zdjęcia: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz