K U L T U R A

Spacer z poetami po rozkopanym centrum!

Marcinkowskiego Kozia schody hiszpanskie_x  Foto:

Festiwal Poznań Poetów zaprasza w najbliższą sobotę na przechadzkę po Starym Mieście! To okazja spojrzenia na nasze miasto z innej, literackiej perspektywy. Swoje wiersze będą czytali i opowiadali o swoim Poznaniu m.in. Ryszard Krynicki, Edward Pasewicz czy Szczepan Kopyt, laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Barańczaka.

Spacer rozpocznie się przy synagodze na skwerze Rabina Akiwy Egera, a kolejne przystanki zaplanowano na urokliwym podwórku z „hiszpańskimi schodami” oraz w przestrzeni Centrum Kultury Zamek.

Jarosław Iwaszkiewicz ważny dla siebie i poezji wiersz napisał czekając na naprawę auta w obskurnym warsztacie na Garbarach, w pobliżu kamienicy w której mieszkał Ryszard Danecki, bard Garbar i Barbar, Mickiewicz i Słowacki swoje kwatery w Poznaniu wybierali po przeciwnych stronach Starego Miasta. A dla współczesnych poetów Poznań też jest ważny, zapisany nie tylko na kartach życiorysu ale także stronach tomików.

Ryszard Krynicki, Roman Chojnacki, Szczepan Kopyt, Joanna Roszak, Zofia Grabowska – Andrijew i Edward Pasewicz, czytać będą swoje wiersze, być może te wcześniej zaplanowane albo spontanicznie wybrane podczas przechadzki, oddające ducha miejsca.

Literacki spacer pozwoli pokazać inny wymiar naszego miasta. Naszego, bo przewodnicy – poeci i poetki są (lub byli) związani z Poznaniem. To będzie okazja do rozmowy, ale przede wszystkim – wysłuchania wierszy – zaprasza Joanna Przygońska, koordynatorka festiwalu.

Spacer z poetami, sobota 20 maja, godz. 15:00, start Synagoga przy ul. Wronieckiej, zakończenie w Centrum Kultury Zamek. Trasa liczy około 2 km, czas trwania około 1,5 godz.

A przez rozkopane centrum spacer przeprowadzi bezpiecznie staromiejski radny Tomasz Dworek

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz