K U L T U R A

Teatr Powszechny w Poznaniu

Teatr Powszechny w CK Zamek  Foto: Maciej Kaczynski

W Centrum Kultury Zamek działalność rozpoczyna Teatr Powszechny. To nie ma być dostojna instytucja czy świątynia sztuki, a jednak najprawdziwszy teatr, przeznaczony zgodnie ze zobowiązującą nazwą, dla wszystkich.

Endspiel reż. Jacob Höhne - Theater RambaZamba

W pierwszym roku jego istnienia zaprezentowane zostaną cztery premiery i cztery gościnne przedstawienia przygotowane przez artystów wywodzących się ze środowisk. Spektakle tworzyć będą grupy złożone m.in. z osób niepełnosprawnych, uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Ich twórczość ma zazwyczaj źródło w psychoterapii, lecz często nabiera wartości pełnoprawnego artystycznego przekazu, mówiącego o ważnych, powszechnych ludzkich problemach.

Powszechność naszego teatru polega także na prezentowaniu spektakli w pełnoprawnym, głównym obiegu życia teatralnego. Pragniemy udowodnić uniwersalność aktorskiej swobody w wyrażaniu siebie poprzez indywidualną kreację. Chcemy też, aby przedstawienia oceniane były ze względu na treść przekazu, formę i sposób skonstruowania roli, bez stosowania taryfy ulgowej – mówi Andrzej Maszewski z CK Zamek.

Nowe spektakle przygotowane w Zamku skonfrontowane zostaną z osiągnięciami berlińskich i warszawskich grup teatralnych, które przez lata działalności wypracowały sobie status uznanych, pełnoprawnych teatrów.

W sobotę o 20:00 Teatr Powszechny zaprasza na spektakl „Endspiel”, w reżyserii Jacoba Höhne z niemieckiego Theater RambaZamba.

Założycielką Teatru RambaZamba jest aktorka i teatrolożka Gisela Höhne. W latach 80. utworzyła ona pierwszy na terenie ówczesnej NRD cyrk, w którym dzieci niepełnosprawne intelektualnie mogły występować publicznie. Inspiracją do podjęcia takiego działania była sytuacja jej syna Moritza, który urodził się z trisomią 21, czyli z zespołem Downa. Kilka lat później powstało stowarzyszenie prowadzące warsztaty oraz teatr dla osób z niepełnosprawnością intelektualną o nazwie RambaZamba. Dziś przeistoczone w zawodowy, etatowy teatr ma na swym koncie szereg spektakli zbierających niezwykle pozytywne recenzje i nagrody.

„Endspiel” to zapierająca dech w piersiach i pełna aktorskiego kunsztu inscenizacja „Końcówki” Samuela Becketta, sztuki intrygującej – zarazem smutnej i śmiesznej. Spektakl uwydatnia społeczne i kulturowe przepaście XX wieku, opowiadając o zawikłanych związkach międzyludzkich oraz chwiejnych relacjach pomiędzy społeczeństwem a jednostką. Kwestie ‒ jak się okazuje ‒ niezwykle aktualne, także w dzisiejszym świecie.

Przed spektaklem Zamek zaprasza na wykład Justyny Sobczyk„Teatr społeczny” – Hol Balkonowy, godz. 18:00,a po spektaklu na spotkanie z artystami (Sala Wielka).

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz