POZnań

Tak było dokładnie 98 lat temu na placu Wolności

Zaprzysiężenie Wojsk Wielkopolskich 26 stycznia1919  Foto: K. Greger / UMP

Od czwartku na placu Wolności będziemy mogli oglądać wystawę wyjątkowych zdjęć z historii Poznania. Fotografie zostały wykonane na pl. Wolności dokładnie 98 lat temu w trakcie przysięgi składanej przez Armię Wielkopolską i generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Autorem zdjęć dokumentalnych jest poznański fotograf Kazimierz Greger.

Zaprzysiężenie Wojsk Wielkopolskich

Na fotografiach żołnierze i mieszkańcy Poznania utrwaleni zostali podczas historycznego momentu przysięgi, która miała także swój wymiar symboliczny. Choć na frontach Wielkopolski trwały jeszcze zacięte walki z Prusakami a granice Polski wciąż były dyskutowane na arenie międzynarodowej, to przysięga w Poznaniu stała się manifestacją wolności Polaków.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 26 stycznia do 5 lutego. W trakcie uroczystego otwarcia ekspozycji będzie można zdobyć specjalne wydanie magazynu poświęconego wydarzeniom pierwszego miesiąca Powstania Wielkopolskiego – między innymi zdobyciu lotniska w Ławicy i przysiędze Armii Wielkopolskiej.

Uroczystość zaprzysiężenia oddziałów Straży Ludowej, 23 lutego 1919 r., na placu Wolności w Poznaniu. Na pierwszym planie kolejno od lewej: Władysław Seyda, członek Naczelnej Rady Ludowej, Adam Poszwiński, komisarz NRL, gen. Charles Dupont, szef koalicyjnej misji wojskowej, gen. Józef Dowbor Muśnicki, Głownodowodzący Sił Zbrojnych w Byłym Zaborze Pruskim oraz ks. Stanisław Adamski, komisarz NRL.

Użyte w artykule zdjęcia: K. Greger / Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu, K. Greger / UMP, materały informacyjne wystawy WUW

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz