Stare Miasto

Tajemnice placu Za Bramką

Tajemnice placu Za Bramką  Foto: UMP

Tajemnice placu Za Bramką Foto: UMPFragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych – te oraz wiele innych tajemnic skrywa plac przy ul. Za Bramką. Na miejscu trwają obecnie prace archeologiczne, a cały obszar inwestycji został objęty opieką miejskiego konserwatora zabytków.

Od lipca 2014 roku na terenie inwestycji prowadzonej przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji przy ul. Za Bramką 1 w Poznaniu, trwają wykopaliskowe badania archeologiczne, poprzedzające planowaną w tym miejscu budowę parkingu z budynkiem biurowo-usługowym. W poszczególnych częściach budowy odkryto bowiem wiele zabytków, pochodzących nawet z X wieku. Na terenie inwestycji natrafiono m.in. na fragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych i kamiennych. Pochodzenie i przeznaczenie poszczególnych znalezisk będzie można ustalić dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

O konsultacje w sprawie odkrycia drewnianych umocnień fosy zostali poproszeni prof. Hanna Kočka-Krenz i prof. Andrzej Wyrwa, jedni z najwybitniejszych polskich mediewistów i konsultantów archeologicznych.

[wp-jw-player src=”http://a.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2015/02/za_bramka_720.flv”]

Wszelkie badania na terenie inwestycji prowadzone są zgodnie z wydanym pozwoleniem konserwatorskim oraz pod stałym nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu oraz Działu Ochrony Zabytków Archeologicznych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Tajemnice placu Za Bramką Foto: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz