K U L T U R A

Szymborska na Ratuszu i Browarze

Prezentacja wierszy Wisławy Szymborskiej - Ratusz  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Amerykańska artystka Jenny Holzer przygotowała poetycki spektakl, podczas którego wiersze Wisławy Szymborskiej wyświetlane były 8 kwietnia na murach Startego Browaru od strony parku Dąbrowskiego, a 9 kwietnia na Ratuszu.

Na pytanie dlaczego Szymborska, Holzer odpowiada krótko: “Szymborska pisze o wielu sprawach, które mnie interesują. Jest autorką wiersza o torturach, o uchodźcach, o terroryście. Kwestiach o których myślą obecnie ludzie.” Artystki wspólnie wybrały dwanaście wierszy, które zostały wyświetlone w języku polskim i angielskim, a były to m.in. “Koniec i początek”, “Możliwości”, “Dzieci epoki”, “Pochwała złego o sobie mniemania”, “Tortury”, “Terrorysta, on patrzy”.

Początkowo pomysł przygotowywany był do realizacji w październiku, jednak projekt ciągle się rozrastał i potrzebował czasu mówiła Małgorzata Szyk (Art Stations Foundation, które jest organizatorem wydarzenia).

Wielkoformatowe plenoerowe pokazy Jenny Holzer realizuje od kilkunastu lat w najbardziej znanych metropoliach świata m.in. Nowym Jorku, Rzymie, Londynie, Paryżu i Rio de Janeiro. Ekranami do pokazów sa nie tylko historyczne obiekty ale także elementy naturalnego środowiska jak tafla wody, fale oceanu, czy pokryta śniegiem skocznia. Holzer w przestrzeni publicznej pracuje od końca lat 70. Z początku jej “truizmy” pojawiały się w ruchliwych miejcach i były jej dziełem ale zawsze miały dotyczyć życia, tego o czym mówią i myślą ludzie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz