POZnań

Szykowni kierowcy i eleganckie auta. Rekordowe Retro Motor Show

RETRO MOTOR SHOW 2018  Foto: Piotr Pasieczny / FOTOBUENO

36 909 uczestników oraz ponad 700 pojazdów z każdej dekady XX wieku to rekordowe zainteresowanie tegorocznymi targami Retro Motor Show. W 5. pawilonach można było podziwiać prawdziwe perły motoryzacji – rowery, bicykle, quadracykle, motorowery, motocykle, samochody osobowe i dostawcze, pojazdy specjalistyczne, ciężarówki, traktory, autobusy, wozy policyjne i strażackie, karetki ratunkowe, wagon tramwajowy z 1905 r., czołgi, wozy pancerne a nawet armatę!

Wyjątkową wystawę z tej okazji przygotował Automobilklub Wielkopolski, zajmując powierzchnię ponad 2000 m² i prezentując symboliczne 100 pojazdów. Zwiedzający podziwiali m.in. pokój i warsztat H. Forda z imitacją taśmy produkcyjnej, mechaników pracujących przy pojazdach oraz samego Henry’ego siedzącego przy biurku.

Nie zabrakło również pojazdów sportowych z lat 20-tych, w tym jedynego w Polsce prawdziwego Bugatti – T40 z 1928 r. Wyjątkowo licznie reprezentowany był okres PRL-u poprzez pojazdy rządowe i milicyjne, można było także postać w kolejce do sklepu mięsnego „Społem” oraz podziwiać pojazdy „zza żelaznej kurtyny”, o których marzyliśmy w latach 70-tych i 80-tych. Imponująco przedstawiała się również strefa „wakacji w stylu PRL” z jedną z kilku zachowanych w Polsce przyczep kempingowych Niewiadów „Tramp”.

Muzeum Broni Pancernej prezentowało nie tylko czołgi M60 oraz M88, ale także wóz pancerny Austin-Putiłow „Poznańczyk” nierozerwalnie związany z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku oraz oryginalną armatę Powstańców Wielkopolskich.

Jubileusze legendarnych marek

70-lat temu swoją premierę miał Citroёn 2CV, właśnie temu modelowi poświęcono specjalną ekspozycję. 70-lecie marki świętowało również Porsche, które specjalnie z tej okazji zaprezentowało publiczności supersportowe 911 GT1, którego wyprodukowano zaledwie 23 sztuki. Warto wspomnieć, że auto przyjechało do nas prosto z Porsche Museum w Stuttgarcie. Poznańskim akcentem było 30-lecie produkcji Tarpana Honkera, który przez lata zjeżdżał z taśm produkcyjnych FSR „Polmo”.

Strefa Retro Moda i Uroda

Targowe pawilony dosłownie opanował klimat retro – zarówno na scenie muzycznej, gdzie królowała muzyka na żywo w wykonaniu Retro Hobby Bandu, wśród wystawców, którzy nosili stroje z epoki, jak i wśród zwiedzających, którzy dali się temu klimatowi ponieść uczestnicząc w potańcówkach i stylizacjach.

Użyte w artykule zdjęcia: Piotr Pasieczny / FOTOBUENO

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz