Sport

Ekiden-kyōsō wokół Malty!

Trasa XLPL ekiden sztafety maratońskiej  Foto:

15 czerwca wokół Jeziora Maltańskiego zostanie rozegrana po raz pierwszy sztafeta maratońska – XLPL ekiden – bieg drużynowy na dystansie 42 km i 195 metrów.

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. To właśnie w kraju kwitnącej wiśni wykształciły się największe tradycje a udział w niektórych sztafetach jest prestiżem o którym marzy wielu Japończyków. Wielu z nich przepełnia duma i honor mogąc własnym wysiłkiem przyczynić się do sukcesu zespołu, firmy lub danej drużyny.

Chcemy zwrócić uwagę, że Wielkopolska to nie tylko świetna historia, uznane tradycje i cechujące jej mieszkańców przymioty, ale również innowacyjność, kreatywność, dynamika… Ufamy, że tak zwięzła i nowoczesna forma zapisu łatwiej dotrze do współczesnych odbiorców niż długie i zawiłe hasła. Chcemy, aby ten skrót XLPL stał się symbolem – jeśli nie samej Wielkopolski, to przynajmniej nowego sposobu myślenia o regionie tak wielkich możliwości. – mówią organizatorzy maratonu.

W poznańskim biegu weźmie udział 150 drużyn. Ostatni chętni mogą zgłaszać się na stronie biegu.

Trasa XLPL ekiden sztafety maratońskiej

Do tej pory ekiden stał się niezwykle popularny w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Długość trasy biegu oraz liczba osób w sztafecie różni się w zależności od decyzji organizatorów. Na świecie rozgrywane są długodystansowe sztafety na różnych dystansach (czasami nawet do kilkuset kilometrów) i z różną ilością osób w zespole. Jedną z najbardziej popularnych szczególnie w Europie stała się sztafeta maratońska w składzie 6 osób, które zmieniając się pokonują w sumie dystans klasycznego maratonu czyli 42 kilometry 195 metrów.

Obecnie jedną z najpopularniejszych sztafet Ekiden jest bieg sztafetowy na dystansie maratonu, rozgrywany w Chibie od 1988 r. W 2012 najlepsza okazała się reprezentacja Kenii pokonując dystans maratonu w 2:05:06, sztafeta składała się z 3 mężczyzn i 3 kobiet. Z sztafetach w 2012 udział brała również polska reprezentacja plasując się na 9 miejscu z czasem 2:13:02

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz