Aglomeracja

Szczepionka na Covid-19 najwcześniej w październiku

Laboratorium Selvita  Foto: Selvita / Polskapresse
14.10.2015 KRAKOW UL. BOBRZYNSKIEGO 14, SELVITA NZ FOT. ANDRZEJ BANAS / GAZETA KRAKOWSKA *** Local Caption *** ` ` ` ` `

Instytut Pasteura w Paryżu jest zaangażowany w trzy projekty szczepionek na Covid-19, z których najbardziej zaawansowany, oparty na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, powinien dać pierwsze wyniki w październiku – uważa koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke.

Pytana przez AFP o harmonogram badań klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze, Gerke powiedziała, że rozpoczęcie badań klinicznych spodziewane jest w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października.

“Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia” – dodała.

AFP spytała ekspertkę, czy w kontekście epidemii Covid-19 próby kliniczne fazy II lub III, których głównym celem jest ustalenie skuteczności szczepionki, mogą być pierwszą ukierunkowaną kampanią szczepień.

“Nie bezpośrednio” – odparła Gerke. “Ale gdy tylko zgromadzone zostaną wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki, może być wymagana klasyfikacja do stosowania w nagłych wypadkach przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). To umożliwia stosowanie produktów, które nie zostały jeszcze dopuszczone (do użytku)” – wyjaśniła.

Zdaniem Gerke należy również wziąć pod uwagę fakt, że “konieczne będzie jednoczesne zaplanowanie produkcji szczepionek na dużą skalę w celu szybkiego przygotowania setek milionów dawek”.

Według ekspertki to, które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień, będzie zależało od “skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych, a także liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii (…) i wiedzy, którą zdobędziemy w nadchodzących miesiącach”. (PAP)

cyk/ ap/

Użyte w artykule zdjęcia: Selvita / Polskapresse

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz