Jeżyce POZnań

Szachulcowa kamienica na Jeżycach odzyskuje blask!

Jezycka 6 - kamienica (2)  Foto: ZKZL

Prace ciągle trwają, ale już teraz można podziwiać efekty remontu miejskiej kamienicy przy ul. Jeżyckiej 6.

Jezycka 6 - kamienica (4) Foto: ZKZL

Historyczny Poznań w sporej części był zabudowany domami w stylu szachulcowym. Jednym z takich budynków jest kamienica przy ul. Jeżyckiej 6, która została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ta trzykondygnacyjna kamienica z poddaszem została wybudowana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. Jest to rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnioną w tym przypadku murem z cegły. Daje to osobliwą architekturę i oryginalny wygląd budynku.

Kamienica wymagała gruntownej modernizacji, dlatego spółka zdecydowała się na remont nie tylko z uwagi na chęć polepszenia standardu zamieszkania dla miejskich lokatorów ale także ze względu na chęć odrestaurowania wyjątkowo pięknego zabytkowego budynku.

Zakres prac objął remont dachu, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych. W ramach modernizacji przygotowano izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptację części piwnicy na węzeł cieplny. Wszystkie te prace już się zakończyły a Wykonawca na zlecenie ZKZL przystąpił do kolejnego etapu.

W drugim etapie modernizacji, która jest aktualnie prowadzona, zostaną wykonane remonty lokali mieszkalnych. Wymienione zostaną okna i drzwi a ściany zostaną ponownie pomalowane. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z nowych przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na klatce schodowej oraz w mieszkaniach zostanie też wymieniona instalacja elektryczna. W ramach walki ze smogiem zlikwidowanych zostanie tutaj 12 pieców kaflowych a dzięki przyłączeniu do cieplika miejskiego mieszkańcy będą mogli cieszyć się z centralnego ogrzewania.

Koszt całej inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych. Co istotne Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uzyskał blisko połowę tej kwoty z bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace wewnątrz budynku przy ul. Jeżyckiej 6 trwają. Modernizacja planowo ma zostać zakończona w maju 2021 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: ZKZL

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz