Aglomeracja

Sytuacja epidemiczna w Wielkopolsce

Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN / tab

Trzecia fala koronawirusa stała się już faktem. Obecnie w kraju, w tym również w Wielkopolsce, zmagamy się z przyrostem zakażeń na COVID-19. – To, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie, zależy tylko i wyłącznie od naszej odpowiedzialności. Przestrzeganie dyscypliny sanitarnej oraz obowiązujących obostrzeń jest jedynym sposobem na zahamowanie tych tendencji wzrostowych  – ocenia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. 

Wczoraj w Wielkopolsce odnotowano 954 przypadki zakażenia COVID-19, 15 osób zmarło. Mimo wzrostu zachorowań i hospitalizacji sytuacja jest stabilna i bezpieczna – podkreśla wojewoda. Wielkopolskie szpitale dysponują 1858 łóżkami, z czego wolnych jest 404. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 246 łóżek z 1451. Aktualnie w regionie dysponujemy 177 łóżkami respiratorowymi,  z czego 61 jest dostępnych. W przypadku większej liczby osób wymagających leczenia respiratorem, istnieje możliwość zwiększenia liczby łóżek z dostępem do tlenu.

Cechą charakterystyczną trzeciej fali jest fakt, iż większy niż dotychczas procent osób zakażonych wymaga hospitalizacji, w związku z czym podejmowane są decyzje mające na celu zwiększenie liczby łóżek w całym regionie. Wojewoda wielkopolski na bieżąco konsultuje sytuację epidemiczną oraz stan bazy łóżkowej z dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. Na podstawie decyzji wydanych do 12 marca przez wojewodę wielkopolskiego, do 27 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 459, w tym o 26 łóżek respiratorowych. Zwiększenia bazy łóżkowej dotyczą Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp., Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, SPZOZ w Krotoszynie, Szpitala Powiatowego w Chodzieży, SPZOZ w Obornikach, SPZOZ w Słupcy, ZZOZ w Czarnkowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, SPZOZ w Wolsztynie, Pleszewskiego Centrum Medycznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, SPZOZ w Nowym Tomyślu, Szpitala Powiatowego w Jarocinie, SPZOZ w Gostyniu, SPZOZ w Międzychodzie i Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Zwiększenie liczby łóżek covidowych było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którzy ze zrozumieniem i powagą  podeszli do obecnej sytuacji, przystając na nasze propozycje – mówi Agnieszka Pachciarz dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Postawa wielu szpitali zasługuje na szczególne uznanie, gdyż są to często placówki, które od początku pandemii angażują się w leczenie pacjentów z COVID-19 i nadal decydują się na podejmowanie tego wyzwania.

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich dysponuje obecnie 94 miejscami, z czego zajętych jest 90. Na wniosek wojewody wielkopolskiego od środy, 17 marca uruchomiony zostanie kolejny moduł, zapewniający kolejnych 28 miejsc dla pacjentów. Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz