Aglomeracja

Święto czworonożnych funkcjonariuszy

czworonożni funkcjonariusze Straży Granicznej  Foto: materiały prasowe

Psy służące w Straży Granicznej, jak i wszystkie inne psy mają dzisiaj swoje święto. 1 lipca ustanowiono bowiem Międzynarodowym Dniem Psa.

Międzynarodowy Dzień Psa, który obchodzimy od 2007 roku, jest dobrą okazją by lepiej przyjrzeć się czworonożnym przyjaciołom pełniącym służbę w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej.  

W tym roku psy, które towarzyszą funkcjonariuszom NoOSG w trakcie służby pomagały wykrywać narkotyki oraz broń i amunicję. Tylko w czerwcu dzięki świetnemu węchowi i doskonałemu wyszkoleniu udało się odnalezienie spore ilości narkotyków.

Na początku czerwca funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli rowerzystę. Pies towarzyszący straznikom szybko wyłapał podejrzany zapach środków odurzających i usiadł przy mężczyźnie. Okazało się, że mężczyzna był w posiadaniu sporej ilości środków odurzających. W wyniku przeszukania jego mieszkania ujawniono metamfetaminę, kokainę, amfetaminę oraz 10 dorodnych krzewów konopi indyjskich o wartości 9,5 tysiąca złotych.

W połowie czerwca funkcjonariusze SG wytypowali do kontroli samochód osobowy. W trakcie kontroli pojazdu funkcjonariuszom towarzyszył pies szkolony do wykrywania narkotyków. Dzięki niezawodnemu węchowi psa udało się ujawnić w aucie marihuanę i haszysz.

Tego samego dnia inny pies szkolony do wykrywania narkotyków pomógł w przeszukaniu mieszkania gdzie odnalazł miejsce przechowywania metaamfetaminy.

Kilka dni później pies służbowy przyczynił się do zatrzymania 4 cudzoziemców, którzy wwieźli do Polski z Niemiec narkotyki o szacunkowej wartości ponad 4 tysięcy złotych. Niedozwolone substancje zamierzali sprzedać polskiej młodzieży.

W trakcie przeszukania mieszkania jednego z zatrzymanych mężczyzn, dzięki niezawodnemu węchowi psa udało się ujawnić przechowywane narkotyki, jak również wszystkie miejsca, w których mężczyzna miał zwyczaj chować „skręty”.

Przewodnicy z psami wspierają również  inne służby. W czerwcu pies służbowy pomógł funkcjonariuszom Policji w przeszukaniu mieszkania i ujawnił znaczną ilości marihuany.

Obecnie w placówka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej służy 15 psów specjalnych. Ich praca polega na przeszukiwaniu środków transportu, bagaży, pomieszczeń oraz terenu w celu odnalezienia substancji niedozwolonych. Osiem z naszych psów szkolonych jest do wykrywania narkotyków, natomiast 7 przeszkolonych zostało do wykrywania broni i materiałów wybuchowych. Wśród wybranych ras dominują owczarki niemieckie i belgijskie. Wśród nich jest również labrador, dociekliwy i impulsywny terier walijski oraz energiczny jack russell terier.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego, Straż Graniczna jest jedyną formacją w Polsce posiadającą psy, które mogą przeszukiwać m.in. samoloty i bagaże pod kątem materiałów wybuchowych. Na lotnisku w Zielonej Górze-Babimoście bezpieczeństwa podróżnych pilnuje jeden pies wykrywający materiały wybuchowe i broń, a na poznańskiej Ławicy służą 2 tak przeszkolone psy, natomiast na lotnisku we Wrocławiu pracują każdego dnia trzy psy, których zadaniem jest wykrywanie substancji zagrażających bezpieczeństwu lotów.

Jednak zanim na placówkach NoOSG pojawią się specjalistycznie wyszkoleni czworonożni funkcjonariusze tworzący ze swoim przewodnikiem zgrany team, muszą przejść szereg testów i sprawdzianów.

Każdego roku Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu kupuje psy z najlepszymi predyspozycjami do pracy i szkolenia.

Pies, który ma zostać kupony musi być przede wszystkim zdrowy. Dodatkowo musi posiadać ważne, obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. Obowiązkowo także ma mieć wszczepiony mikroczip lub posiadać czytelny tatuaż, a także posiadać dokumenty potwierdzające jego pochodzenie tj. metrykę lub rodowód, które pozwolą na weryfikację, czy zwierzę pochodzi z legalnej hodowli. Przed zakupem sprawdza się cechy użytkowe psa, takie jak ciętość, wytrzymałość, odwaga czy karność. Sprawdzana jest  reakcja na hałas, głośne dźwięki, strzał, a także reakcja na osoby postronne, chęć do gryzienia i trzymania w zębach przedmiotów oraz wrodzony zapał do aportowania, zachowanie się w różnych pomieszczeniach i na różnym podłożu. Pies poddawany jest także badaniom weterynaryjnym. Na podstawie tych badań i testów psychofizycznych określana jest przydatność psa do szkolenia i służby w Straży Granicznej.

Pies przydzielany jest następnie kandydatowi na przewodnika. Szkolenie psów trwa od 5 do 6 miesięcy w zależności od specjalności psa. W tym czasie ich przewodnicy przeszkoleni zostają z zakresu weterynarii oraz umiejętności niezbędnych w pracy z psem. 

Służba z czworonogiem trwa od 8 do 10 lat. Po tym okresie pies jest wycofywany ze służby i przechodzi pod opiekę swojego dotychczasowego przewodnika.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz