POZnań

Święto Bamberskie 2021

XX Święto Bamberskie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Towarzystwo Bambrów Poznańskich co roku organizuje Święta Bamberskie dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami. 26. Święto Bamberskie rozpocznie się w parku Muzeum Etnograficznego w niedzielę, 8 sierpnia o godzinie 15:00.

Pierwszy kontrakt między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami, według zachowanych dokumentów, nastąpił w dniu 1 sierpnia 1719 r. Święto upamiętniające to wydarzenie obchodzone jest każdego roku w sierpniu na Starym Rynku w Poznaniu, przy studzience z Bamberką. Uczestniczą w nim władze miasta Poznania, członkowie Towarzystwa, prasa, radio i telewizja, a także wielu mieszkańców Poznania i turystów. Od 1997 r. biorą w nim także udział goście z Bambergu.

Tegoroczne obchody rozpoczną się o godzinie 15:00. Na wspólnej scenie spotka się Bamber z Krakusem.

Następnie o godzinie 16:00 ulicami Mostową – Wielką – Stary Rynek – Wodną – Grobla przejdzie barwny korowód. W trakcie pochodu zaobserwować będzie można żywą historię Bambrów. Pojawią się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich i niezwykle strojny orszak poznańskich Bamberek.

Od godziny 17:00 w myśl „śpiewać każdy może” organizatorzy zapraszają na Śpiewanki Poznańskie, podczas których wystąpi zespół Muzyki Dawnej Huskarl, Orkiestra Miasta Poznania Przy MPK, Kapela Teofil z Katowic.

Wydarzenie poprowadzi Kazimierz Hojna, czyli Szwagier z Krakowa.

Na sam koniec o godzinie 19:00 Towarzystwo Bambrów Poznańskich przygotowało przejazd BimbaBusem po ulicach Poznania.

Święto Bamberskie 2021

niedziela, 8 sierpnia, od godziny 15:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz