K U L T U R A

Świetny komiks o Powstaniu Wielkopolskim

Komiks Dziś powstanie  Foto: materiały prasowe

Dziś Powstanie. Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim autorstwa Witolda Tkaczyka i Tomasza Tomaszewskiego to wyjątkowy komis – wspólna publikacja poznańskich wydawnictw: Media Rodzina i Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Dziś Powstanie to opowieść o dwóch przyjaciołach, Antku i Franku, którzy zostali wciągnięci w wir zdarzeń rozgrywających się w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie 1918 i 1919 roku. Chłopcy stają się świadkami wydarzeń, które zmieniły bieg historii Polski.

Oglądają kres pierwszej wojny światowej i rozpad armii zaborczej, są obecni podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, obserwują walki na ulicach miasta. Pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, a wreszcie uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.

Liczący ponad sześćdziesiąt stron komiks zawiera aneks edukacyjny, opisujący przyczyny wybuchu i przebieg powstania. Adresowany jest do dzieci i młodzieży do lat 14, ale zainteresować powinien również starszych czytelników.

Publikacja jest efektem współpracy pochodzącego z Poznania Witolda Tkaczyka – grafika, wydawcy, autora i współautora wielu komiksów o tematyce historycznej (m.in. 1956: Poznański Czerwiec, 1940 Katyń – Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, Powstanie Wielkopolskie – Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919) oraz Tomasza Tomaszewskiego, grafika, autora ilustracji książkowych oraz komiksów, związanego m.in. z czasopismami „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, współtwórcy czasopisma „Arena Komiks”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz