K U L T U R A

Światowa muzyka w Starym Korycie

Ethno Port Poznań 2011  Foto: Maciej Kaczyński

Ethno Port już od czwartku w Starym Korycie Warty. Wcześniej ta największa w Polsce impreza z muzyką etniczną odbywała się w czerwcu. Jak mówi Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek, to szansa na zaproszenie do Poznania nowej publiczności, podróżującej w poszukiwaniu ciekawych wydarzeń i koncertów. Na nowy termin nie powinni także narzekać studenci, którzy zakończyli swoje sesyjne egzaminy. Zaplanowano także darmową wejściówkę dla dzieci i młodzież do 15 lat, w towarzystwie osoby dorosłej posiadającej bilet na koncerty.

Festiwalowe sceny staną w Starym Korycie Warty. Część wydarzeń odbywać się będzie także w Centrum Kultury “Zamek”, Maglu Kultury, Fabrice oraz Pawilonie Starej Gazowni.

Ethno Port Poznań 2011 Foto: Maciej Kaczyński

Ethno Port Poznań 2011, fot: Maciej Kaczyński

Festiwal Ethno Port – jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie wg prestiżowego miesięcznika „Songlines – odbędzie się w tym roku po raz piąty. Dwie festiwalowe sceny staną w Starym Korycie Warty; niektóre z punktów programu realizowane będą także w Centrum Kultury „Zamek” (warsztaty dla dorosłych), Maglu Kultury (warsztaty dla dzieci), Fabrice, która jest festiwalowym klubem oraz w Pawilonie Nowej Gazowni (pokazy filmów i wykłady).

Festiwal rozpocznie koncert niezwykle żywiołowej grupy Dikanda, zamknie – izraelsko-amerykański zespół o międzynarodowej sławie Balkan Beat Box, znany z odważnych fuzji muzyki żydowskiej, bałkańskiej i arabskiej. Występy BBB to prawdziwy show miksujący dźwięki i obrazy Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów i Wschodniej Europy.

Przez trzy dni festiwalu odbędzie się w sumie 12 koncertów. Wśród nich niewątpliwie jedną z największych atrakcji będzie spotkanie z meksykańskim akordeonistą i wokalistą Celso Piña, który łączy tradycyjną środkowoamerykańską muzykę z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B. Charyzmatyczny francuski muzyk Titi Robin zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego trzypłytowego albumu „Riverbanks” nagranego w Indiach, Turcji i Maroku. Z Holandii przyjedzie międzynarodowa formacja Arifa, która dawne melodie ze świata Arabii i Bałkanów niezwykle udanie osadza we współczesnym kontekście, a z Bułgarii – tradycyjny zespół żeński Na Visoko działający od 60 lat w ukrytej w górach bułgarskiej wsi.

Na festiwalu wystąpią także Amit Carmeli z Izreala i Joca Perpignan z Brazylii, którzy wcześniej prowadzić będą warsztaty wokalno-rytmiczne.

EPP to także projekty przygotowane specjalnie na festiwal. Niezwykle interesująco zapowiada się wspólny premierowy projekt trzech muzyków: Maâllem Mokhtar Gania z Maroka zagra z amerykańskim perkusistą Michaelem Zerangiem oraz poznańskim klarnecistą Wacławem Zimplem.

Wybitny trębacz Antoni Gralak pojawi się w Poznaniu ze swoim autorskim projektem YeShe. EPP to także świetna okazja, by usłyszeć, co interesującego dzieje się na polskiej scenie world music. Obok już wymienionych do wzięcia udziału w festiwalu zaproszono także zespoły: Vidlunnia i Klezmafour.

Bilety kosztują – 50 zł na jeden dzień, karnet na wszystkie koncerty 80 zł. Dzieci i młodzież do lat 15 – wstęp wolny (w towarzystwie osoby dorosłej z biletem).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz