POZnań

Sto fotografii na stulecie targów

100 zdjęć na 100 lat targów  Foto: materiały prasowe / Grupa MTP

Na Międzynarodowe Targi Poznańskie przyjeżdżało się oglądać – dlatego najlepiej opowiadać o nich za pomocą zdjęć. “Historia Grupy MTP w stu fotografiach” to wciągająca opowieść o jednym z symboli stolicy Wielkopolski. Książka już trafiła do księgarń.

Na początku lat dziewięćdziesiątych jako student dorabiałem na targach. Onieśmielały mnie swoim rozmachem, tempem, międzynarodowością i multikulturowością. Nie podejrzewałem, że po latach stanę przed wyzwaniem napisania książki o stuletniej historii Grupy MTP – przyznaje dr Paweł Cieliczko, pomysłodawca i autor książki. – Odkrywając kolejne targowe opowieści, czułem się jak na seansie filmowym, podczas którego pojawiają się panowie w cylindrach, ministrowie, dyplomaci, prezydenci, ale też żołnierze, robotnicy, działacze partyjni, biznesmeni, restauratorzy oraz wystawcy i goście z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Sto lat historii, tysiące imprez targowych, miliony gości, taśma kręciła się coraz szybciej. Pomyślałem, że jedynym sposobem na opowiedzenie o targach jest jej zatrzymanie, pokazanie stu migawek, stopklatek – dodaje.

W publikacji można znaleźć fotografię typowego domu amerykańskiego robotnika z lat 50. – który mógł być tylko niedoścignionym marzeniem robotnika w Polsce. Kopię sztucznego satelity Sputnik 3, bo przecież i na targach trwał kosmiczny wyścig między USA a ZSRR. Jest również myśliwiec Focke-Wulf – mało kto wie, że fabryka tych maszyn podczas II wojny światowej mieściła się właśnie na terenie targów i została zbombardowana w Wielkanoc 1944 roku. Na zdjęciach można wypatrzeć także Jana Kiepurę, dającego spontaniczny koncert (na dachu samochodu) przed targami, gdzie słuchają i podziwiają go tłumy poznaniaków.

Mamy w naszym archiwum wiele zdjęć, których do tej pory nie mieliśmy okazji pokazać publicznie – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.  – To wspaniałe fotografie dokumentujące nie tylko targi, ale też pokazujące, jak przez to sto lat zmieniało się miasto, technika, obyczaje, moda, jak zmieniał się świat.

Większość zdjęć pochodzi z archiwum Grupy MTP i nigdy wcześniej nie była publikowana. To też piękny wycinek historii Poznania, opowiedzianej fotografiami. Kto jeszcze pamięta neon “Witamy w Poznaniu”, mieszczący się na budynku administracyjnym od strony ul. Głogowskiej? Kto wie, że prekursorem zagospodarowania jez. Maltańskiego były Międzynarodowe Targi Poznańskie, którym brakowało miejsca na ekspozycje?

Na zdjęciach są politycy – np. prezydent Ignacy Mościcki otwierający Powszechną Wystawę Krajową czy wicepremier Piotr Jaroszewicz testujący nowy model Skody cabrio – ale jest też mnóstwo zwykłych ludzi, zaciekawionych i zachwyconych. Stoją w kolejce do pawilonu producenta klocków LEGO, odpoczywają po trudach zwiedzania, mocząc nogi w oczku wodnym na terenie Parku Targowego czy usiłują dostać się do kina plenerowego, mieszczącego się w namiocie. Są kelnerzy w białych garniturach, dumni mistrzowie kuśnierscy na tle ekspozycji swoich futer czy operatorzy Polskiej Kroniki Filmowej.

Książkę można kupić w poznańskich księgarniach oraz na stronie wydawnictwa Druga Strona Poznania. Jak zapowiada Grupa MTP, w tej serii ukazywać się będą także pozycje poświęcone: plakatom, architekturze, eksponatom oraz dziełom sztuki, a także zbierającą targowe anegdoty. Tomy publikowane będą co kilka miesięcy. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Grupa MTP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz