POZnań

Spróbuj Czech, nie tylko w pubie!

Jeżeli Czechy w Poznaniu – to na pewno Pilzner Budveiser, Radegast, Krušovice i setki innych złocistych trunków podawanych w kilkunastu pubach. Języka czeskiego możemy nauczyć się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w mieście funkcjonuje też honorowy konsulat. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Poznań od lat – 45 współpracuje z drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej – Brnem.

Z tej okazji od jutra świętować będziemy jubileusz współpracy. W programie Dni Brna będzie można zobaczyć wystawę fotografii architektury a także filmy czeskie inspirowane Morawami – w ramach akcji Nieprzyzwoicie tani czwartek w Kinie Muza. Szczegółowy program znajdziecie w naszym Kalendarium Wydarzeń.

W myśl porozumienia, zawartego jeszcze w czasach komunistycznych samorządy i różne instytucje z obu miast realizują wspólne projekty w zakresie zarządzania miastem, kultury, nauki i gospodarki. Poznań i Brno współpracowały między innymi w międzynarodowym projekcie pod nazwą “Duże zespoły mieszkaniowe – zarządzanie i rewitalizacja” w ramach sieci URBACT. Dzieci z Brna często biorą udział w warsztatach artystycznych “Letniego Pogotowia Sztuki”. Przedstawiciele Brna uczestniczą też regularnie w Poznańskich Spotkaniach Targowych “Książka dla Dzieci i Młodzieży” oraz Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza współpracuje z Uniwersytetem im. T. G. Masaryka, a Biblioteka Uniwersytecka z Książnicą Morawską. Biblioteka Raczyńskich prowadzi regularne i ożywione kontakty z jedną z największych bibliotek publicznych w Czechach – Biblioteką im. Jiřego Mahena. Wśród poznańskich szkół realizujących program wymiany międzyszkolnej należy wymienić przede wszystkim Szkołę Podstawową nr 83 “Łejery” im. Emilii Waśniowskiej oraz Zespół Szkół Budowlanych.

Od 1995 roku w Poznaniu funkcjonuje Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej. Konsulem nieprzerwanie od 16 lat jest Renata Mataczyńska.

W kwietniu w Brnie odbyły się “Dni kultury polskiej”. Uroczystości jubileuszowe w Poznaniu odbędą się od 19 do 22 października 2011.

Panorama Brna Foto: wikipedia

Zapraszamy na przejażdżkę tramwajem po Brnie:

A tak Brno prezentuje się w internecie:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz