POZnań

Sprawiedliwy Handel w Poznaniu

Sprawiedliwy Handel - Fair Trade LogoNaczelną zasadą sprawiedliwego handlu jest założenie, że liczy się człowiek, a nie zysk. Celem tego globalnego ruchu jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju poprzez pomoc krajom marginalizowanym. Konsumenci, wybierając produkty ruchu fair trade, przyczyniają się do zmniejszenia poziomu ubóstwa krajów ubogiego południa.

Organizacje Sprawiedliwego Handlu dążą do zwiększenia równości w handlu międzynarodowym popierając dialog, przejrzystość i szacunek pomiędzy partnerami. Dzięki szczytnym celom i wielu sukcesom idea Fair Trade promowana jest zarówno przez Unię Europejską, jak i przez Polski rząd. Świadczą o tym między innymi słowa Jerzego Buzka, który podkreślił, że Parlament Europejski dostrzega ogromny wkład Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu w walkę z wyzyskiem i wykluczeniem tych, których głos jest ledwo słyszalny – dzieci, kobiet i rdzennej ludności.

Poznań i Gdańsk są pierwszymi Polskimi miastami biorącymi udział w projekcie. Uzyskanie honorowego tytułu jest uzależnione od uzyskania określonych celów, których realizacja jest stale monitorowana. Do kryteriów należy między innymi obecność określonej ilości produktów etycznego handlu w lokalnych sklepach, kawiarniach, czy też urzędach. Liczba określona dla Polski wynosi w tym przypadku 27 restauracji, 55 sklepów i 5 zakładów pracy. Na świecie takim tytułem może poszczycić się ok. 1000 miast.

Walka o tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu jest częścią międzynarodowego projektu “Świadomie i Sprawiedliwie” – Gra Miast i kampania na rzecz lokalnych reakcji na Milenijne Cele Rozwoju (MDG)”. Jego naczelne cele to rozpowszechnianie wiedzy na temat Milenijnych Celów Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu, a przy tym kształtowanie popytu i wsparcia dla polityki zrównoważonego rozwoju. Istotne jest również zaangażowanie lokalnej społeczności i uświadomienie o zaletach wspierania produktów sprawiedliwego handlu, będących produktami o wysokiej jakości i racjonalnej cenie.

Każdy z mieszkańców Poznania może codziennymi działaniami popierać rozwój idei fair trade. Wybór kawy, cukru, czy innego produktu spożywczego może stać się indywidualnym głosem poparcia dla tworzenia nowej rzeczywistości w handlu. Wspólne zaangażowanie w uzyskanie tytułu ukaże wspólnotę wszystkich poznaniaków w czynnym popieraniu szczytnej akcji. Uświadomi ponadto, iż fair trade jest handlem, w którym zyskują wszyscy – zarówno konsumenci, jak i producenci.

Degustacja i kiermasz produktów Sprawiedliwego Handlu odbędzie w poniedziałek 24 października w godz. 13.00-17.00 w Sali Sesyjnej w Urzędzie Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17.

Będzie można spróbować i zakupić znakomitej jakości ekologiczne produkty spożywcze z krajów tropikalnych (kawa, herbata, wyroby kakaowe, owoce suszone, orzechy, przyprawy i wiele innych), a osoby zainteresowane będą mogły obejrzeć filmy i prezentacje na temat Milenijnych Celów Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz