Aglomeracja

Sprawdź zebrane betki

Grzyby na Jeżyckim  Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Grzyby na Jeżyckim Foto: lepszyPOZNAN.pl / TDCałe famuły wybrały się w ten weekend na betki. Sezon mamy w pełni. W lasach jest odpowiednio wilgotno i  ciepło zatem grzybów jest dużo. Nim zaczniemy zebrane w lasach betki suszyć, gotować i dusić warto sprawdzić nasze zbiory, by nie doszło do zatrucia.

Miłośników wypraw na betki nie brakuje. Przyjemne jest samo zbieranie, ale też później jedzenie tego, co zebraliśmy w lasach. Choć zatruć grzybami jest coraz mniej, to jednak nadal się zdarzają. W ostatnich 15 latach w Wielkopolsce po zjedzeniu trujących grzybów zmarło 6 osób, a zatruło 71. Nawet jeśli mamy doświadczenie, znamy się na grzybach, mogą zdarzyć się pomyłki. Jeśli tylko pojawią się wątpliwości, warto poradzić się specjalistom.

Możemy oczywiście posiłkować się atlasem grzybów. Czasami jednak nie rozwieje on wątpliwości. Całkowicie bezpłatnie nasze zbiory sprawdzić mogą grzyboznawcy, którzy dyżurują w poznańskim Sanepidzie.

Warto skorzystać z tych porad. Warto przynosić całe grzyby. Ważne jest także, by wykręcać je z podłoża, a nie odcinać, ponieważ korzeń wskazuje czasami dokładnie do której grupy należą zebrane betki. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku grzybów blaszkowych.

Grzyboznawcy dyżurują w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przy ul. Libelta 36 od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:30. W weekendy czekają oni na grzybiarzy między 12:00 a 16:00.

Wszystkie porady udzielane są bezpłatnie!

Wyprawa na betki Foto: Marcin Mokry

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz