POZnań

Spotkania z podróżnikami na Łazarzu – Łukasz Wierzbicki

Spotkania z podróżnikami na Łazarzu - Łukasz Wierzbicki  Foto: materiały prasowe

Autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista Łukasz Wierzbicki był pierwszym gościem nowego cyklu pt. „Spotkania z podróżnikami na Łazarzu” w ramach obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego.

„Spotkania z podróżnikami na Łazarzu” to nowy cykl, który na stałe zagości w murach Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu. Pierwszym gościem był redaktor i biografista Łukasz Wierzbicki, który znany jest z powieści przygodowej „Afryka Kazika” o przygodach Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci. Jest również autorem książek: „Dziadek i niedźwiadek” o losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, „Wokół świata na wariata” czy „Ocean to pikuś”. Tym razem opowiadał o swojej podróży do Australii i pracami nad książką „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu uczniów SMS Szkoły Podstawowej nr 69, którzy odegrali kilka scen z życia Pawła Edmunda Strzeleckiego. Miało być ono upamiętnieniem działalności podróżnika na terenie całego świata i momentu zdobycia najwyższego szczytu Australii – Góry Kościuszki, czego 183. rocznicę obchodzono w niedzielę, przed pomnikiem podróżnika, który usytułowany jest przed Zespołem Szkół nr 8 w Poznaniu.

Będziecie pierwszymi po mojej żonie, którzy zajrzą do treści książki o Pawle Edmundzie Strzeleckim. Zdradzę kilka tajemnic i może będzie to spotkanie mniej poświęcone życiorysowi podróżnika z Głuszyny, gdyż opowiem również o tajnikach mojej kuchni i warsztacie popularyzacji takich postaci. Mówiąc językiem kucharzy, skosztujemy zupy, która się jeszcze nie ugotowała. Na wstępie zdradzę, że do mojej kolekcji walizek dołączyła nowa, która związana jest z Australią – od tych słów rozpoczął spotkanie, Łukasz Wierzbicki.

Uczestnicy spotkania usłyszeli o podróżach Wierzbickiego i najważniejszych miejscach, które w swojej wędrówce odwiedził Paweł Edmund Strzelecki. Następnie zdradził fragmenty książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”, a pomagały mu obecne wśród publiczności dzieci, które odgrywały razem z prowadzącym krótkie scenki.

Po prezentacji autora książki odbyła się aktywna dyskusja, w które pytania zadawali obecni na sali młodzi i starsi czytelnicy. Wierzbicki opowiedział o planach promocji książki i dacie jej premiery, która określona została na dzień 1 czerwca 2023 roku. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i zrobieniem pamiątkowych zdjęć.

Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Spotkania z podróżnikami na Łazarzu”. Wiadomo już, że w kwietniu w ramach cyklu będzie można wysłuchać wykładu dr. hab. prof. UAM Konrada Białeckiego o podróży w „Szlaki nadziei – armia gen. Andersa”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz