Sport

Sportowa pamięć Czerwca ’56

60 rocznica poznańskiego czerwca 1956 roku  Foto:

28 czerwca będziemy obchodzić 60. rocznicę wydarzeń, które rozpoczęły się w tzw. “czarny czwartek” w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane.

Poznański Czerwiec, to pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy.

W najbliższy weekend odbędzie się wiele imprez sportowych, których uczestnicy uczczą pamięć wydarzeń sprzed 60 lat.

Rada Osiedla Wilda głównego organizatora Wildeckich obchodów Poznańskiego Czerwca 1956 roku zaprasza do wspólnego biegania.

Podczas bogatego w tym dniu w wydarzenia kulturalne będziecie mieli możliwość wzięcia udziału w okolicznościowym biegu na 3 km lub rajdzie rowerowym. Bieg i rajd odbędą się w sobotę 25 czerwca, a start zaplanowany jest z placu Mickiewicza spod pomnika Poznańskich Krzyży gdzie zorganizowane będzie biuro zawodów. Stamtąd punktualnie o godzinie 11:00 wystartują rowerzyści a 5 minut później biegacze.

Trasa poprowadzi nas Alejami Niepodległości, ulicami Wierzbięcice i 28 czerwca 1956 roku pod dawną bramę W 3 zakładów H. Cegielskiego. Na miejscu otrzymacie pamiątkowy medal okolicznościowy, słodki poczęstunek i wodę oraz będziecie mogli wziąć udział w Pikniku zorganizowanym na terenie Fabryki Pojazdów Szynowych na zakończenie którego czeka na Was koncert. Wszelkie szczegóły o imprezie jak i stronę zapisów do biegu i rajdu znajdziecie pod adresem: http://biegiwlkp.wix.com/czerwiec56 Opłata startowa tylko 10 zł – zachęcają organizatorzy.

W termach Maltańskich o godzinie 12:00 rozegrany zostanie mecz piłki wodnej. Waterpoliści z Poznania i Budapesztu po raz pierwszy w historii wspólnie oddadzą hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca ’56 oraz rewolucji węgierskiej 1956 roku. W sobotę, 25 czerwca zawodnicy Waterpolo Poznań oraz legendarnego klubu Honeved Budapeszt złożą kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami, a następnie rozegrają w Termach Maltańskich mecz przyjaźni polsko-węgierskiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a wstęp na trybuny poznańskiego kompleksu jest bezpłatny.

Takiego meczu waterpolo jeszcze w Polsce nie było. To tak, jakby do Lecha Poznań przyjechali piłkarze Bayernu Monachium. Osiągnięcia Honvédu oraz jego poszczególnych graczy są po prostu imponujące. Zawodnicy z Budapesztu to nie tylko kilkukrotni mistrzowie Węgier, ale także reprezentanci kadry narodowej Węgier i m.in. zdobywcy złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Atenach czy Pekinie – wyjaśnia Tomasz Różycki, prezes klubu i kapitan KS Waterpolo Poznań

Mecz rozegrany w Termach Maltańskich 7 maja 2016
Mecz rozegrany w Termach Maltańskich 7 maja 2016

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz