ŚPIMY KRÓCEJ!

foto: sxc - zegar  Foto:

foto: sxc - zegarPrzypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przesuwamy wskazówki naszych zegarów godzinę do przodu! Spać zatem będziemy godzinę krócej. Prawidłowo należałoby przestawić zegary z godziny 2.00 w nocy na 3.00. Mało kto oczywiście tak robi. Niektórzy zrobią to wieczorem, inni rano. Z pewnością będą też tacy, którzy o tym zapomną i uświadomią to sobie spóźniając się na przykład na pociąg.

Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Po co zmieniamy czas na letni i zimowy? Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu. Czas aktywności człowieka zatem jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Prawdziwy poznaniak to człowiek o bardzo ustabilizowanym trybie. Przynajmniej taki jest jeden ze stereotypów. Jeśli jest on prawdziwy, to zmiana czasu wpływa niekorzystnie na mieszkańców Poznania. Ludzie, którzy prowadzą takie tryb życia potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Takie majstrowanie z czasem stosuje się na całym świecie w około 70 krajach. W Europie robią to wszystkie kraje z wyjątkiem Islandii.

Więcej poczytać możecie TUTAJ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz