Murowana Goślina

Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi

Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi  Foto: Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi

Widowisko Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi zapowiada się naprawdę imponująco. Podczas 5 seansów zorganizowanych w Murowanej Goślinie ma je zobaczyć ponad 7000 widzów, wystąpi 250 statystów. Pierwszy raz zostanie ono zaprezentowane w piątek 18 lipca.

Widowisko nawiązywać będzie do baśni i legend północnych regionów Wielkopolski, każda gmina, każde miasto, każda wieś w Polsce ma swoje baśnie i legendy – wyjaśnia Monika Paluszkiewicz z UMiG Murowana Goślina – nie każda gmina o nich pamięta, bo też nie wszędzie opowiadało się o śpiących rycerzach, a u nas – tak… Nie wszędzie widywano zjawy, u nas – tak… Nie wszędzie rymowano o nich ballady. U nas – tak.

Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi Foto: Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi

Śpiący rycerze i rycerze waleczni, zjawy święte i nieświęte, zakochany żołnierz i jego nieszczęśliwa ukochana – wszyscy oni ukażą się widzom w kolejne weekendy lipca. Kilkaset osób, które bierze udział w widowisku wyjdzie na kilkudziesięciohektarowe pole wokół Starego Probostwa. Zabłysną reflektory i błyskawice, zagrzmią grzmoty i dubeltówki, pocwałują rumaki, a widzowie będą mieli okazję zobaczyć bajeczną przeszłość Gośliny, Owińsk, Kicina, Dziewiczej Góry.

Autorem scenariusza jest dr Jacek Kowalski, uznany historyk sztuki, poeta, bard i tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski – dodaje Monika Paluszkiewicz – reżyserii oraz stworzenia oprawy muzycznej podjął się Marcin Matuszewski.

Widowisko Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi, które miało swój początek w 2009 roku, to początek przygotowań do Wielkiego Nocnego Widowiska w 2016 roku. Zostanie ono wtedy wystawione z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Nasze widowisko zostało wpisane w program ogólnopolskich obchodów tego wyjątkowego wydarzenia – podkreśla Monika Paluszkiewicz.

Widowisko Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi będziemy mogli zobaczyć   na terenie Starego Probostwa w Murowanej Goślinie 18, 19, 20, 25 i 26 lipca. Początek zawsze o 22:00. Bilety kosztują 19,00 i 25,00 złotych.

Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi Foto: Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi

Koło Gośliny kto się Murowanej

Bezksiężycową północą zapętasz,

Albo przystąpisz do klasztoru panien

Cysterek – wszedłszy na klasztorny cmentarz

Zobaczysz strzelca, co czarno odziany

Błąka się: dziwny, upiorny, milczący,

A wpobok niego pies zaczarowany

Ulata, ogniem piekielnym zionący.

Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi Foto: Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz