K U L T U R A

Spektakl „Utajone” w oparciu o „Prozy utajone” Franza Kafki

Sala Wielka CK Zamek  Foto: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Spektakl “Utajony” w oparciu o „Prozy utajone” Franza Kafki w reżyserii Janusza Stolarskiego z Teatru pod Fontanną będziemy mogli obejrzeć na scenie Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w czwartek i piątek 27- 28 kwietnia o godzinie 19:00. Spektakl zrealizowany jest w ramach projektu performatywnego „Obecność”.

Premiera spektaklu miała miejsce 16 i 17 grudnia 2022 r. w Teatrze Ósmego Dnia. Powstał on w oparciu o „Prozy utajone” Franza Kafki (PIW, 2019), zbiór zawierający wiele nieskończonych, interesujących, ale jednocześnie niepokojących tekstów prozatorskich, wybranych i przetłumaczonych przez Łukasza Musiała, będącego konsultantem przedstawienia.
Podczas spektaklu na scenie gościnnie pojawiają się aktorzy Teatru Ósmego Dnia.

Czy twórczość Franza Kafki musi być kojarzona z mrocznością i absurdem? Czy autor „Procesu” miał inne oblicze, którego jeszcze nie znamy? Okazuje się, że wiele tekstów literackich, których pisarz nie dokończył, stanowi interesujący kontrapunkt dla powszechnej interpretacji jego najbardziej znanych dzieł i faktów z jego życia. Twórcy przedstawienia „Utajone” poszukują innego Kafki, postaci niejednoznacznie tragicznej. Fragmenty tekstów porzuconych przez autora, czasem urwanych w połowie zdania, wyrażone na scenie przez aktorów Teatru pod Fontanną funkcjonują na zasadzie analogii do kalejdoskopu, w którym drobne, czasem nawet potłuczone elementy, mienią się, tworząc intrygującą całość. „Utajone” jest próbą odnalezienia uśmiechu w opowieści o codziennych zmaganiach jednego pisarza, kilku aktorów, a może nas wszystkich? Przedstawienie pozwala przejrzeć się w prozie Kafki i jej reinterpretacji poprzez zestawienie z tajemniczą i nieoczywistą historią życia autora – czytamy na stronie wydarzenia.

W przeznaczonym dla widzów powyżej 16 roku życia spektaklu wystąpią:
reżyseria Janusz Stolarski. muzyka Sebastian Dembski, scenografia Tomasz Ryszczyński, wideo Tomasz Jarosz, światło Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak, konsultacje literackie Łukasz Musiał
obsada: Piotr Bekasiak, Adam Borowski, Tymoteusz Ćwierzyk, Agnieszka Grabia, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Hanna Kubaszewska, Jacek Kwiatkowski, Andrzej Nyczke, Paweł Nyga, Paweł Oltmann, Justyna Romanowska, Julia Sobczyńska, Sebastian Sowiński, Beata Szymankowska, Magdalena Treichel, Ewa Zajkowska
interpretacja w PJM: Karina Akseńczuk
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK

PROJEKT OBECNOŚĆ
Spektakl: „Utajone”, reż. Janusz Stolarski / Teatr pod Fontanną

Sala Wielka, Centrum Kultury Zamek
piątek, 28 kwietnia, godzina 19:00

Bilety w cenie 20 zł

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz