Speedway na Golęcinie Skorpiony – Wybrzeże Gdańsk

Derby wielkopolski PSŻ Lechma Poznań vs. TŻ Start Gniezno 2.05.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

Derby wielkopolski PSŻ Lechma Poznań vs. TŻ Start Gniezno 2.05.2010 r.W niedzielne popołudnie na golęciński stadionie kibice będą świadkami ciekawej konfrontacji. PSŻ Lechma Poznań podejmie spadkowicza z Ekstraligi – zespół Lotosu Wybrzeża Gdańsk. Przebieg dotychczasowych spotkań pomiędzy obiema ekipami zwiastuje sporą dawkę czysto sportowych emocji.

Gdyby móc wskazać drużynę, która współtworzyła klimat reaktywowanego „czarnego sportu” w stolicy Wielkopolski, bez wątpienia byliby to gdańszczanie. To właśnie spotkania z rywalem z Pomorza stanowiły bodziec dla dalszego rozwoju środowiska żużlowego w Poznaniu. Po nieudanym dla Wybrzeża zeszłorocznym sezonie, w którym klub z Długich Ogrodów musiał opuścić szeregi ektraligowców, poznańskim kibicom speedwaya znów przyjdzie podziwiać zmagania swoich ulubieńców z żużlowcami z Trójmiasta.

Obie ekipy solidarnie rozpoczęły tegoroczne zmagania od wyjazdowej porażki i zwycięstwa na własnym terenie. Gdańszczanie ulegli w pierwszej stolicy Polski miejscowej drużynie Startu (47:43) oraz pokonali w zeszłym tygodniu w szlagierowo zapowiadającym się spotkaniu zespół rzeszowskiej Marmy Hadykówki (51:39). Wielkopolanie z kolei musieli uznać wyższość GTŻ Grudziądz (50:40) oraz w bezdyskusyjny sposób poradzili sobie na Golęcinie z gnieźnieńskim Startem (55:35).

Opiekun Wybrzeża, Stanisław Chomski, desygnował na niedzielne spotkanie skład opaty na żużlowcach, którzy wywalczyli dwa cenne punkty z zespołem z Podkarpacia. W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, w Gdańsku postawiono na kolektyw, nie zaś na głośne i znane nazwiska. O sile gości decyduje przede wszystkim tegoroczny stały uczestnik cyklu Grand Prix – doświadczony reprezentant Szwecji, Magnus Zetterstroem. Pozostali zawodnicy – chodź nie mogą poszczycić się biografią zbliżoną do popularnego ”Zorro” – tworzą mocny i wyrównany zespół, który jest w stanie sprawić w trwającym sezonie niejedną niespodziankę. Z całą pewnością poznańskich kibiców elektryzuje powrót na Golęcin eks-“Skorpiona”, Pawła Hliba, któremu jednak nie było dane przywdziać w oficjalnym spotkaniu ligowym żółto – czarnego kewlaru.

Zgodnie z obietnicami, trener PSŻ, Zbigniew Jąder postawił na zwycięską siódemkę z derbów Wielkopolski. “Smaczku” niedzielnemu spotkaniu nadaje występ zeszłorocznego reprezentanta gości, a obecnie kapitana “Skorpionów”, Adama Skórnickiego. Sam “Sqóra” w wypowiedziach podkreśla, że traktuje niedzielną konfrontację, tak jak każdy inny pojedynek. Można jednak spodziewać się, że Indywidualny Mistrz Polski z 2008 roku będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony przed swoim byłym pracodawcą.

Awizowane składy:

Lotos Wybrzeże Gdańsk
1. Paweł Hlib
2. Tobias Kroner
3. Dawid Stachyra
4. Renat Gafurov
5. Magnus Zetterstroem
6. Damian Sperz

PSŻ Lechma Poznań
1. Norbert Kościuch
2. Mateusz Szczepaniak
3. Robert Miśkowiak
4. Rafał Trojanowski
5. Adam Skórnicki
6. Damian Celmer

Początek niedzielnego spotkanie zaplanowany jest na godzinę 16.00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz