BizNews

Solaris wygrał największy w Europie przetarg!

Solaris Urbino Electric Warszawa  Foto: Maciej Sznek / Solaris - materiały prasowe

130 przegubowych elektrobusów za blisko 400 mln złotych zakupiły Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. To największy dotychczas kontrakt na bezemisyjne autobusy w Europie. Przegubowe Urbino 18 electric będą dostarczane do stolicy Polski w roku 2020.

Gigantyczne zamówienie na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych jest największym do tej pory przetargiem tego typu w Europie, na dodatek współfinansowanym ze środków unijnych. Elektrobusy marki Solaris zostały dotąd zamówione przez 60 miast w 17 państwach i od roku 2011 pokonały już ponad 14 mln kilometrów. Firma, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, zrealizuje to zamówienie w roku 2020.

Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności – mówi Javier Calleja, prezes Solaris Bus & Coach S.A.

Autobus będzie wyposażony w dwa gniazda ładowania: nad prawym przednim nadkolu oraz za ostatnimi drzwiami, pantograf zaś będzie zamontowany na dachu pojazdu. Stacje szybkiego ładowania – z mocą ponad 400 kW – rozlokowane będą w różnych punktach miasta. Budowa infrastruktury jest przedmiotem odrębnego postępowania przetargowego.

Wnętrze i wyposażenie autobusu będzie doskonale znane pasażerom MZA i jest wykonane zgodnie z obowiązującym standardem ZTM. Kabina kierowcy będzie więc całkowicie zamknięta, autobus zaś będzie wyposażony w klimatyzację i rozbudowany system informacji pasażerskiej. Dodatkowo do dyspozycji pasażerów będą trzy podwójne gniazda USB, z których można doładować urządzenia mobilne.

Do tej pory Solaris do Warszawy dostarczył już ponad 1000 autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Elektrobusy można na co dzień spotkać na linii nr 222.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Sznek / Solaris - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz