Aglomeracja

Słaby dialog związkowców z wojewodą

Konferencja prasowa Solidarności w UW  Foto: Solidarność Poznań

Podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim poznańscy związkowcy zapowiedzieli serię pikiet przed Sejmem, Kancelarią Premiera i innymi urzędami centralnymi w ramach wrześniowych Ogólnopolskich Dni Protestu.

Konferencja prasowa Solidarności w UW Foto: Solidarność PoznańPrzeciwko spotkaniu z dziennikarzami w siedzibie urzędu zaprotestował wojewoda Piotr Florek.

Organizacja w siedzibie urzędu przez partie polityczne bądź centrale związkowe jakichkolwiek konferencji, debat, czy tez briefingów prasowych jest złamaniem zasady neutralności politycznej służby cywilnej – wyjaśnia Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego – Wojewoda został wczoraj poproszony przez przewodniczącego wielkopolskiej Solidarności Jarosława Langego o pilne, krótkie spotkanie w celu złożenia listu, nie będąc informowanym o jego treści, nie był także poinformowany o planowanej konferencji prasowej w holu urzędu.

Jak informuje Solidarność – miejsce konferencji zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem związkowcy podjęli również decyzję o zawieszeniu uczestnictwa w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i zamierzali pismo w tej sprawie przekazać Wojewodzie Wielkopolskiemu, pełniącemu funkcję przewodniczącego WKDS.

W ubiegły wtorek w Poznaniu utworzono Międzyzwiązkowy Wojewódzki Komitet Protestacyjno-Strajkowy, składający się z trzech central związkowych: NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa” związkowcy planują od 11 do 14 września protesty w Warszawie. Nie oznacza to jednak, że cała akcja zakończy się 14 września.

Możliwe, że potrwają jeszcze przez kilka dni lub tygodni – zapowiedział szef Solidarności.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz