Aglomeracja

Sierpniowe zmiany w komunikacji miejskiej

Tramwaj nocny  Foto: ZTM

Zgodnie z zapowiedziami, do 31 lipca zakończą się prace torowe na rondzie Śródka od strony Jana Pawła II. Od sierpnia tramwaje będą już kursować tą ulicą do ronda Rataje. MPK rozpocznie wówczas prace na Śródce od strony ul. Wyszyńskiego, które potrwają do końca wakacji. Kontynuowane będą także roboty na ul. Głogowskiej. W związku z pracami na pętli tramwaje nie będą kursować na całej długości ulicy.

Na Śródce kończą się prace związane z wymianą węzła rozjazdowego od strony ulicy Jana Pawła II oraz utrzymaniowe na odcinku torowiska do ulicy Kórnickiej (wcześniej prace prowadzone były od strony ul. Warszawskiej). Już 20 lipca, prawie dwa tygodnie przed zapowiadanym końcem robót, został udostępniony przejazd na wprost przez rondo Śródka jadąc od ul. Wyszyńskiego.

Od sierpnia robotnicy przeniosą się na część ronda prowadzącą do centrum przez ul. Wyszyńskiego. Tam również wymieniony zostanie węzeł rozjazdowy. Jednocześnie przeprowadzona zostanie naprawa nawierzchni na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego (przed mostem Chrobrego) oraz wymiana nawierzchni torowej przy ul. Wolnica. W związku z tym od 1 sierpnia na odcinku od ronda Śródka do pl. Wielkopolskiego nie będą kursowały tramwaje.

Ponadto w sierpniu kontynuowane będą prace Aquanetu na ul. Głogowskiej oraz naprawy torowiska na tej ulicy. Dodatkowo wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i drogowa na przejeździe Ściegiennego-Głogowska wraz z odcinkiem do ul. Dalekiej. Na pętli Górczyn nastąpi natomiast wymiana zwrotnic oraz montaż nowego systemu sterowania. Od 1 sierpnia tramwaje nie będą kursowały Głogowską – od mostu Dworcowego aż do pętli.

W związku z pracami, dzięki którym poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżowania tramwajami, od sierpnia zmieni się organizacja transportu publicznego. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zaplanował trasy objazdowe i komunikację zastępczą w taki sposób, aby remonty były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów.

Od 1 sierpnia br. na stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 6 (Miłostowo-Budziszyńska) i 7 (Ogrody-Zawady).

Nadal zawieszone będzie kursowanie linii nr 5 oraz – jak co roku w okresie wakacyjnym – linii nr 3.

Uruchomiona zostanie linia nr 4, jednak jej trasa – z uwagi na zaplanowane na sierpień prace na ul. Wyszyńskiego – ulegnie skróceniu. “Czwórka” będzie kursować od pętli Połabska do pl. Wielkopolskiego.

Aby ułatwić podróżowanie od ronda Śródka w stronę centrum, uruchomiona zostanie linia autobusowa “za tramwaj” T8 (rondo Śródka – Al. Marcinkowskiego).

Innymi trasami niż w lipcu będą kursowały linie nr 8, 14 i 17. “Siedemnastką” będzie można dojechać do pętli Zawady. Druga, poza “siódemką”, linia tramwajowa na Zawady nie tylko wzmocni komunikacyjnie obszar Śródki, ale także pozwoli części mieszkańców, którzy dojeżdżają od wschodniej strony, przesiadkę na tramwaj już na pętli na Zawadach.

W związku z brakiem możliwości dojazdu do pętli Górczyn, trasy “ósemki” i “czternastki” zostaną skrócone do przystanku Głogowska/Hetmańska. Do węzła Głogowska/Hetmańska – a dokładnie do przystanku tymczasowego zlokalizowanego na czas prowadzonych prac przy zajezdni MPK Poznań -dojeżdżać też będą autobusy linii nr 610, 614, 616, 701, 702, 703, 704 i 710, co ułatwi pasażerom przesiadkę.

Ulicą Głogowską, aż do przystanku Poznań Główny nadal będą kursowały autobusy linii nr 149, 175 i 180, obsługiwane taborem o większej pojemności. Dodatkowo, aby ułatwić przemieszczanie się w tym rejonie, w dni robocze na trasie Poznań Główny-Ostatnia uruchamiana będzie linia autobusowa za tramwaj T5. Na tzw. dolnej trasie PST – od Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego – nadal będzie kursował tramwaj linii nr 19 (w dni robocze, w godzinach szczytu).

Pasażerowie, aby ominąć miejsca, w których będą występować utrudnienia, mogą korzystać z połączeń kolejowych. Posiadacze ważnego w strefie A biletu okresowego na sieć mogą podróżować po Poznaniu także pociągami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz (bez konieczności zakupu dodatkowego biletu na kolej). Ta oferta z pewnością zainteresuje podróżnych z okolic stacji kolejowych Poznań Wschód, Poznań Antoninek czy Poznań Górczyn.

Opis zmienionych tras poszczególnych linii:

Linia nr 4

POŁABSKA -… – pl. Ratajskiego – PL. WIELKOPOLSKI

Linia nr 5

Linia zawieszona

Linia nr 8

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Dowbora-Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – pl. Wolności (Święty Marcin – Gwarna) – Fredry – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 11

PIĄTKOWSKA -… – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA

Linia kursuje w niedziele i święta od około godz. 6:00 (co 30 min do godz. 10:00)

Linia nr 12

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi -… – STAROŁĘKA

Linia nr 14

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 17

ZAWADY – Podwale – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Dowbora-Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – pl. Wolności (Święty Marcin – Gwarna) – Fredry – Dąbrowskiego – OGRODY

Linia nr 19

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – DWORZEC ZACHODNI

Kursowanie tylko w szczytach komunikacyjnych – co 12 minut

Linia nr 149

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Ostatnia -… – DĘBIEC

Linia nr 175

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Czechosłowacka -… – DĘBIEC

Linia nr 180

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Lerczakówny – SYCOWSKA CENTRUM HANDLOWE/RUDNICZE

Linie nr 610, 614, 616, 701, 702, 703, 704, 710

DĘBIEC/LUBOŃ KRĘTA/LUBOŃ ŻABIKOWO/KOMORNIKI JEZIORNA/KOMORNIKI OS. ZIELONE WZGÓRZE/KONARZEWO PĘTLA/GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI KOLUMBA -… – Głogowska – Winklera – Kasprzaka – Hetmańska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA – Głogowska -… – DĘBIEC/LUBOŃ KRĘTA/LUBOŃ ŻABIKOWO/KOMORNIKI JEZIORNA/KOMORNIKI OS. ZIELONE WZGÓRZE/KONARZEWO PĘTLA/GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI KOLUMBA

Przystanek końcowy znajdować się będzie przy zajezdni tramwajowej Głogowska, przystanek początkowy – na ul. Hetmańskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Głogowską

Linia “za tramwaj” T5

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – OSTATNIA

Kursowanie tylko w dni robocze w godz. ok. 6:00 – 19:00, w godzinach szczytów komunikacyjnych – co 10 minut

Linia “za tramwaj” T8

RONDO ŚRÓDKA – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Wolnica – Marcinkowskiego – MARCINKOWSKIEGO

Kursowanie w dni robocze, do godzin wieczornych co ok. 7 minut, później oraz w soboty co ok. 10 minut.

Linia nr 249

DĘBIEC – RONDO KAPONIERA – bez wjazdu na pętlę Górczyn

Powrót bez zmian

Linia nr 250

GŁUCHOWO STAWNA/KOMORNIKI JEZIORNA -… – Głogowska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Linia nr 252

KACZA -… – Ściegiennego – Jarochowskiego – Palacza – Głogowska -… – RONDO KAPONIERA

Powrót bez zmian

Użyte w artykule zdjęcia: ZTM, materiały prasowe / ZTM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz