Rybka w sieci – kłusownicy też.

wodna 1  Foto:

W okresie przedświątecznym działalność kłusowników leśnych i wodnych nasila się bardzo mocno. Stąd też Wielkopolska Policja wspólnie z Państwową Strażą Rybacką, Państwową Strażą Łowiecką, Strażą Leśną oraz Społeczną Straż Rybacką, przeprowadzają częste kontrole akwenów i terenów leśnych w Wielkopolsce. Podczas ostatniej kontroli proceder kłusowniczy ukróciła sama Matka Natura, powodując minusowymi temperaturami zamarznięcie jezior, co uniemożliwiło nielegalny połów.

wodna 1

Głównym celem nocnych działań było zwalczanie kłusownictwa wodnego i leśnego w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz ciągu jezior kórnickich. Policjanci sprawdzali i legitymowali osoby łowiące ryby czy posiadają stosowne uprawnienia i pozwolenia na połów oraz czy przestrzegają okresu i wymiaru ochronnego łowionych ryb. Funkcjonariusze zwracali również szczególną uwagę na to, w jaki sposób dokonywane są połowy.

Rezultat przeprowadzonych w tym miesiącu akcji to 3 zatrzymanych kłusowników na gorącym uczynku, którzy odpowiedzą z z art. 27 Ustawy o Rybactwie Śródlądowym. Policjanci zabezpieczyli kilkaset metrów sieci kłusowniczych, które wyciągnęli z jezior.

Zatrzymani to grupa specjalizująca się typowo w kłusownictwie wodnym oraz zajmująca się kradzieżami sieci rybakom śródlądowym i morskim. Podczas przeszukań domów kłusowników, policjanci ujawnili jeszcze kilkanaście przyrządów i sieci służących do kłusownictwa. Przestępcom może grozić do trzech lat więzienia.

wodna 2Kłusownicy przynoszą bardzo duże straty Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu jak i gospodarstwom rybackim, ponieważ łapana jest każda ryba, również ta która nie ma wymiaru lub jest w okresie tarła.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz