POZnań

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

W poniedziałek, 25 września, ruszyła rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. W Poznaniu mogą z nich za darmo skorzystać osoby w wieku 60-65 lat – wystarczy zadzwonić na miejską infolinię – Poznań Kontakt. 

W stolicy Wielkopolski seniorzy mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. To propozycja dla osób od 60 roku życia (wg rocznika urodzenia – 1963 rok), do dnia ukończenia 65 lat. Jest jednak warunek: powinni oni mieszkać w Poznaniu i tu rozliczać podatki. Seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia, mogą skorzystać ze szczepień finansowanych z budżetu państwa (więcej informacji: gov.pl).

Osoby, które chcą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w ramach miejskiego programu, mogą się zarejestrować wyłącznie telefonicznie za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt, tel. 61 646 33 44, w godzinach od 7:30 do 20:00. Rejestracja rozpocznie się w poniedziałek, 25 września, natomiast szczepienia realizowane będą od 2 października. 

Zaszczepić się będzie można w czterech przychodniach na terenie Poznania. Podczas rejestracji można wybrać dowolną z nich (nie obowiązuje rejonizacja):  

  • Przychodnia “EDICTUM”, ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce), 
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego “VITAMED” s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
  • NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul.  28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda),
  • NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto). 

Podczas zapisywania się należy podać numer telefonu komórkowego. Konsultant Biura Poznań Kontakt wyśle na niego SMS z potwierdzeniem terminu.

Podawana będzie szczepionka Vaxigrip Tetra. Realizatorem programu jest Spółka Edictum z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu.

Przeciw grypie zaszczepieni będą również mieszkańcy i podopieczni wybranych jednostek miejskich lub prowadzonych na zlecenie Miasta (np. domów pomocy społecznej) bez ograniczeń wiekowych – jeśli wyrażą na to zgodę, a lekarz nie stwierdzi przeciwskazań. 

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych – np. podczas kichania czy kaszlu. 

Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz