Czerwonak

Różowe skrzyneczki pojawiły się w Czerwonaku

Różowe skrzyneczki pojawiły się w Czerwonaku  Foto: UG Czerwinak

W różnych miejscach w Czerwonaku pojawiły się niewielkie, różowe skrzynki. Mają pomóc walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym i częścią akcji edukacyjnej.

Według danych statystycznych w Polsce 21% uczennic musi opuścić lekcje z powodu braku podpaski, a około 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. Blisko 500.000 osób w Polsce nie stać po prostu na kupno podpasek. Problemem jest też brak dostępności tych środków higieny w szkołach, urzędach, uczelniach czy bibliotekach.

Gmina Czerwonak chce walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym, biorąc za cel edukację oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej.

Specjalne skrzyneczki zostały zawieszone w 12 miejscach publicznych na terenie Gminy Czerwonak. Będzie można z nich bezpłatnie pobierać produkty menstruacyjne.

Skrzyneczki pozostają pod opieką instytucji, w których się znajdują jednak o ich uzupełnienie może zadbać każdy – informują przedstawiciele Gminy – w ten sposób razem czynimy świat bardziej przyjaznym i odpowiedzialnym.

Różowe skrzyneczki znajdziemy w Gminnym Ośrodku Kultury Sokół w Czerwonaku, a także w klubach Kogucik (ul. Lipowa 1, Potasze), Iskra (ul. Północna 58, Promnice), Jutrzenka (ul. Nowe Osiedle 2, Kicin) i Słoneczko (ul. Słoneczna 3, Czerwonak). Zamontowane zostały również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonaku (osiedle Przylesie 7a) i Owińskach (ul. Poprzeczna 12 a), w pływalni Akwen (ul. Piłsudskiego 3, Koziegłowy), Centrum Kultury i Rekreacji (ul. Piłsudskiego 3, Koziegłowy), w hali sportowej (ul. Leśna 6, Czerwonak), Urzędzie Gminy Czerwonak (ul. Źródlana 39, Czerwonak), a także w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (Plac Zielony 1, Czerwonak).

Użyte w artykule zdjęcia: UG Czerwinak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz