Grunwald Łazarz POZnań

Rowerowy pomnik znanego podróżnika!

Kazimierz Nowak w Afryce  Foto: materiały prasowe

Otwarty Pomnika Kazimierza Nowaka powstaje na ulicy Małeckiego. Sobotnie uroczyste odsłonięcie będzie to okazją do spotkania oraz wspólnego upamiętnienia podróżnika, a także do wystartowania w nietypowej podróży, w ramach której przejedziemy wspólnie 40 000 km.

Idea rowerowej rzeźby powstała w ramach działań inicjatywy Włącz Łazarz – Otwartej Strefy Kultury, z okazji upamiętnienia 120 rocznicy urodzin i 80 rocznicy śmierci mieszkającego na Łazarzu podróżnika, który w latach 30 tych XX w dokonał nadludzkiego wyczynu i przejechał na rowerze Afrykę. Pozostawił on po sobie świadectwo szacunku dla innych kultur i uchwycił coś co łączy nas wszystkich niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy.

W ramach koncepcji opracowanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza, powstał interaktywny artystyczny obiekt, w ramach którego każdy z nas może stać się częścią pomnika i podróży. W ten sposób chcemy upamiętnić i promować dziedzictwo wędrówki Kazimierza Nowaka – informuje Anna Golon z Otwartej Strefy Kultury

Otwarty Pomnik stanie na wysokości ul. Małeckiego 36 na Dolnym Łazarzu, przy zabytkowej latarni. Jadąc na nietypowym rowerze będzie można zarówno rozświetlić latarnię jak i naładować telefon.

W listopadzie 1936 roku Kazimierz Nowak zakończył przeszło 40 tys. kilometrową wyprawę przez Afrykę. Dzięki Otwartemu Pomnikowi mieszkańcy Poznania będą mieli okazję wspólnie pokonać ten sam dystans jadąc na złotym rowerze.

Kazimierz Nowak w swojej podróży jest prekursorem odkrywania prawdziwego bogactwa tych krajów leżącego w ich dziedzictwie, a jego podróż staje prawdziwym „złotem”. Dlatego nasz rowerowy pomnik jest złoty, gdyż w naszej „podróży” nie jest najważniejszy cel, a najbardziej istotna jest sama droga-idea dzięki której możemy współdziałać .

Wydarzenia odsłonięcia instalacji będą okazją aby bliżej poznać historię Kazimierza Nowaka, jego postać przybliży autor książek, redaktor i podróżnik Łukasz Wierzbicki. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00, w sobotę, 6 października, przy ulicy Małeckiego 36.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, materialy prasowe

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz