Rogal może pomagać :)

Wszyscy w Poznaniu i w Wielkopolsce znamy świętomarcińskie rogale. W okolicach dni Święta Niepodległości tj. 11 listopada, w miastach naszego regionu, ale i nie tylko, chętnie zajadamy się tym słodkim smakołykiem.
Już od trzech lat Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz z Duszpasterstwem Młodzieży rozprowadza świętomarcińskie rogale, wracając tym samym do pierwotnej idei zapoczątkowanej przez poznańskiego duchownego.
Tradycja ta, narodziła się w Poznaniu w roku 1891, kiedy to ówczesny proboszcz parafii pw. św. Marcina, ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych by wzorem patrona – św. Marcina – zrobili coś dobrego dla biednych. Poznański cukiernik Józef Melzer jako pierwszy odpowiedział na apel proboszcza. Bogatsi mieszkańcy Poznania kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.
Za uzyskane pieniądze organizowano pomoc żywnościową i wigilię świąt Bożego Narodzenia dla potrzebujących.
Dziś Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz z Duszpasterstwem Młodzieży wraca do tej wspaniałej tradycji. W dniach 8, 9, 10 i 11 listopada Poznaniacy oraz mieszkańcy regionu Wielkopolski będą mogli w wybranych punktach (parafiach Poznania i okolic, w Barze Caritas i na placu przed Poznańskim Zamkiem) nabyć smakołyk w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność torebkach, a uzyskana ofiara przeznaczona zostanie na organizowanie Wieczerzy Wigilijnej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta Poznania. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji jest „Rogalem Caritas wspierasz potrzebujących”

W zeszłym roku rozprowadziliśmy kilka tysięcy rogali.
Z roku na rok systematycznie wzrasta liczba parafii, które biorą czynny udział w świętomarcińskiej tradycji, w tym roku w akcji bierze udział około 30 parafii na terenie całej Archidiecezji Poznańskiej.

Wszystkich, którzy pragną zrobić sobie nieco przyjemności zajadając się smacznymi rogalami, a tym samym dać innym trochę radości na Święta Bożego Narodzenia, zapraszamy do naszych stoisk. Kupujcie rogale tylko w specjalnych torbach z historią o świętomarcińskich rogalach.

kupując rogale w takich torbach wspierasz potrzebujących - jak św. Marcin :)
kupując rogale w takich torbach wspierasz potrzebujących - jak św. Marcin 🙂

Trzeba pamiętać, że czasami te niewielkie ofiary składane przy takich okazjach jak np. rogale mogą pomóc dziesiątkom, a nawet setkom, którzy często bywają głodni. Zróbmy wszystko, aby chociaż w święta nikt nie musiał być głodnym.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi 5 jadłodajni zlokalizowanych na terenie całej Archidiecezji Poznańskiej. Codziennie wydajemy 1500 darmowych ciepłych posiłków, w miesiącu około 45000, rocznie jest to już 540 000 posiłków.
W jednej jadłodajni Caritas dziennie potrzeba 150 kg ziemniaków, 30 kg włoszczyzny, 30 kg kaszy, grochu, ryżu czy makaronu oraz tzw. „okrasę”.
Same parafie w okresie świątecznym pomocą żywnościową ogarniają kilkanaście tysięcy osób, jest to ogromne przedsięwzięcie i zadanie dla każdego z nas.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Caritas Archidiecezji Poznańskiej ul. Rynek Wildecki 4a, pod numerem telefonu: 061 83 56 850/895

Koordynator akcji: Adam Powierza.

informacja CARITAS POZNAŃ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz