POZnań

Rocznica zakończenia II wojny światowej

77. rocznica zakończenia II Wojny Światowej  Foto: materiały prasowe / UMP

W niedzielę, 8 maja mija 77 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. W stolicy Wielkopolski uroczystości odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Poznań. Kwiaty pod monumentem złożyli m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kiedy rok temu świętowaliśmy rocznicę zakończenia II wojny światowej nikt nie spodziewał się, że śmierć i strach ponownie zapukają do drzwi Europy. Putinowska machina terroru próbuje złamać bohaterski opór obywateli Ukrainy takimi samymi metodami jak w ubiegłym wieku nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja niszczyły wolę walki Polaków – mówi zastępca prezydenta Poznania. – Ukrainki i Ukraińcy, którzy walczą o swoją ojczyznę płacą za to najwyższą cenę, dlatego słowa tak często powtarzane 8 maja – “Nigdy więcej wojny” – wymawiamy dzisiaj z obawą o to co przyniesie przyszłość, ale z także z nadzieją, że wolność i demokracja zwyciężą. 

W uroczystości pod pomnikiem Armii Poznań wzięli udział także przedstawiciele władz powiatu i regionu, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich. 

W Polsce 8 maja, jako Dzień Zwycięstwa, jest obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz