Aglomeracja

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku

panorama powstanie wlkp 2009  Foto: lepszyPOZNAN.pl

Powstanie Wielkopolskie 1918 roku nie jest jedynym, które zorganizowano na naszych ziemiach. Nie jest też, wbrew obiegowej opinii, jedynym zwycięskim zrywem Polaków. Choć jest jedynym powstaniem, które przyniosło trwałe zmiany, rocznica jego wybuchu dopiero od niedawna świętowana jest z odpowiednią oprawą.

panorama powstanie wlkp 2009 Foto: lepszyPOZNAN.pl

Uroczystości, co ważne, zorganizowane zostaną nie tylko w Poznaniu, ale również w innych miejscowościach, oraz w Warszawie. Dokładnie 93 lata od wybuchu Powstania Wielkopolskiego w wielu miejscach również w Aglomeracji Poznańskiej odbędą się koncerty, przemarsze, manifestacje, złożone zostaną wieńce i kwiaty oraz odprawione będą msze święte.

W Poznaniu najciekawiej będzie z pewnością na placu Wolności i w okolicy Starego Rynku (program poniżej).

Każdą rocznicę staramy się obchodzić w taki sposób, by wnosiła coś nowego , w tym roku akcent kładziemy na postać generała Stanisława Taczaka, postać godną naszej pamięci – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – cieszę się, że mamy sojuszników w naszych staraniach o upowszechnianie świadomości zwycięskiego powstania w skali kraju, a są to Prezydent RP Bronisław Komorowski, Pan Premier Donald Tusk i Minister Radosław Sikorski, z którym w listopadzie tego roku składałem wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

Marszałek przypomniał także, że przygotowywany jest film inspirowany Powstaniem Wielkopolskim. Ma on pomóc w propagowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Sejmik, przyjmując budżet na 2012 rok, postanowił przeznaczyć na ten cel 6.000.000 zł. Mamy także wsparcie z budżetu centralnego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, liczymy też na żywe zainteresowanie sponsorów – poinformował Marek Woźniak – film chcemy pokazać podczas 95. rocznicy wybuchu Powstania.

Wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim wśród młodzieży i dorosłych popularyzować będzie z pewnością strategiczna gra planszowa 27grudnia.

Gra 27 Grudnia Foto: Gra 27 GrudniaJednym z jej celów jest przybliżenie miejsc, postaci i wydarzeń, z którymi spotykamy się na co dzień i to zarówno na terenie obecnego województwa wielkopolskiego jak i kujawsko-pomorskiego, a które miały wpływ na przebieg Powstania Wielkopolskiego – wyjaśniają pomysłodawcy – często są to miejsca, jak na przykład Bazar, Dworzec Główny, nazwy ulic albo z pozoru nieistotne dla historii obiekty jak most na Chwaliszewie,czy Ławica, wokół których obracamy się codziennie, a wiemy o nich tak niewiele.

Przystępując do gry każdy może poczuć się jak dowódca. Walki o poszczególne miejsca, które znajdują się na planszy, często mogą mieć podobny przebieg do tych z 1918 i 1919 roku – jak chociażby historia Szamocina i Kolna, które kilkukrotnie przechodziły z rąk niemieckich w ręce powstańców. Zarówno grafiki na planszy, jak i rysunki na kartach zostały stworzone głównie na bazie zachowanych fotografii z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz ze zdjęć z rekonstrukcji tych wydarzeń – dodają twórcy gry.

AGLOMERACJA POZNAŃSKA – wybrane uroczystości

W Zaniemyślu oprócz mszy w kościele p.w. św. Wawrzyńca, zorganizowany zostanie okolicznościowy program artystyczny, przejście przed pomnik i złożenie wiązanek kwiatów. Mieszkańcy Środy Wielkopolskiej będą mogli wziąć udział we mszy św. w Kolegiacie, odsłonięciu tablicy upamiętniającej powstanie Sztabu I Ochotniczej Kompani Średzkiej, oraz w przemarszu uczestników uroczystości na kwaterę Powstańców średzkiego cmentarza. W Jarocinie oprócz złożenia kwiatów przy pomnikach Powstańców Wielkopolskich, podczas minutowego sygnału dźwiękowego, zostanie odpalonych 93 rac przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Uroczystości rocznicowe w Mieszkowie natomiast obejmą odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Mieszkowie, złożenie kwiatów przy Pomniku gen. Stanisława Taczaka, a także odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości w Śremie zaplanowane zostały w Parku im. Powstańców Wlkp., kościele garnizonowym, na cmentarzu, w wieży ciśnień, oraz w muzeum. W Rogoźnie kwiaty zostaną złożone przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Powstańców Wielkopolskich, a we Wrześni zaplanowana została między innymi uroczysta warta przy mogile Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym od 10:00 do 13:00.

POZNAŃ

10:15 – złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

11:00 – uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich
Przemarsz do Kościoła Farnego – na trasie przemarszu składanie kwiatów: Tablica pamiątkowa Franciszka Ratajczaka, Tablica pamiątkowa Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Tablica pamiątkowa Ignacego Jana Paderewskiego, Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich

12:45 – Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – Kościół Farny

14:30 – Wspomnienie generała Stanisława Taczaka – Plac Wolności

Stanie tu specjalny edukacyjny kontener, który przeniesie nas w czas Powstania. Stylizowane na rok 1918 wnętrze symbolizuje pokój z którego okien poznaniacy mogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta. Usłyszymy też bazujący na oryginalnej audycji z 1958 roku spot a w nim wspomnienia bohaterów Powstania i słowa pierwszego głównodowodzącego Powstaniem – generała Stanisława Taczaka. Kontener będzie można odwiedzać do 30 grudnia.

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zaaranżuje w pobliżu polowy obóz powstańczy. Będzie można porozmawiać z “Powstańcami” o historii i o powstaniu, odbywać się będą szkolenia z musztry, wysyłane i przyjmowane będą patrole. Pojawią się ułani na koniach czyli Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Rozdawane będą pamiątkowe pocztówki.

Około 17:00 członkowie SGRH “3 Bastion Grolman” przeniosą się na ulice wokół Starego Rynku i na sam Rynek. Przez godzinę będą poruszać się patrole polskie i niemieckie, zachęcające mieszkańców do odwiedzenia Placu Wolności. Zostanie odegranych kilka scen rodzajowych z okresu pierwszych dni powstania. Działać będą także dwie kuchnie polowe z bezpłatną grochówką.

Około 18:00 odbędzie się krótka inscenizacja odbicia powstańców z rąk niemieckiego patrolu na Starym Rynku w okolicach Odwachu.

Zapraszamy mieszkańców pomiędzy 15:00 a 17:45 do przyłączenia się do zabawy i przyjście we wskazane powyżej miejsca mając na sobie elementy garderoby stylizowane na okres powstania – zachęcają organizatorzy – włączymy wszystkich do zabawy.

19:00 – Koncert – Aula Uniwersytecka

Dzień później (28.12) rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętowana będzie w Warszawie. Uroczystości odbywać się będą między innymi przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku świętować będą również kibole ze Stowarzyszenia Wiara Lecha – zobacz tutaj w jaki sposób.

UWAGA – ZMIANY W KOMUNIKACJI

W związku z uroczystościami rocznicowymi wokół pomnika Powstańców Wielkopolskich obowiązywać będzie nieco inna organizacja ruchu od godziny 10:30 do ok. 12:30. Od godziny 11:45 do zakończenia przemarszu uczestników uroczystości zamknięta dla samochodów będzie ulica Ratajczaka do placu Wolności.

panorama powstanie wlkp Foto: lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz