K U L T U R A

„Republika marzeń” na motywach opowiadań Brunona Schulza – zdjęcia

Premiera "Republika Marzeń" Polski Teatr Tańca 17.11.2023  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaśkowiak

Premiera spektaklu “Republika marzeń” w Polskim Teatrze Tańca odbyła się w czwartek, 16 listopada. Sztukę na motywach opowiadań Brunona Schulza według scenariuszu i reżyserii Igora Gorzkowskiego oraz choreografii Iwony Pasińskiej mieliśmy okazję także obejrzeć w piątkowy wieczór.

W przestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą, opuszczonej i dziwnej, w której czas cofa się o jeden interwał, a więc wszystko może się zdarzyć. W której archetypiczna postać Ojca zderza się ze zwielokrotnioną figurą Józefa-Syna, budując całą gamę relacji, od afirmacji po negację. Przy okazji do „teatru w teatrze”, w którym z aktorskimi i reżyserskimi zadaniami mierzy się pewien zespół – Polski Teatr Tańca

W spektaklu autorzy „Republiki marzeń” próbują odczarować stwierdzenie, że proza Schulza jest niedostępna dla teatru. Otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności, zmiennej, płynnej, ulegającej ciągłym metamorfozom. Odkrywają demiurgiczne właściwości wieloznacznych Schulzowskich metafor – ukrytą w słowach siłę uruchamiania skojarzeń, inspirowania działań, wywoływania ruchu. Przeplatają różnorodne motywy zaczerpnięte z Schulzowskiej narracji, jak w orientalnych arabeskach, z przeplatających się krętych nitek i ornamentów budując niezwykły, gęsty, bujny i uchwytny każdym zmysłem świat.

Premiera spektaklu „Republika marzeń” wpisuje się w obchody 50., jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca przyszłego roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz