Aglomeracja

Rekordowe ilości koronawirusa w ściekach

Badanie covid - laboratorium  Foto: PHOTOHOLIC STUDIO/ANNA ZIELINSKA/ materiały pr Spóldzielnia PR

Pandemia jeszcze się nie skończyła – z tygodnia na tydzień wzrasta oficjalna liczba zakażonych poznaniaków i poznanianek. Nie wszyscy robią test na COVID-19 – prawdziwą skalę zachorowań pokazuje jednak monitoring ścieków. Wynika z niego, że tak dużych ilości materiału genetycznego koronawirusa nie było w Poznaniu od ponad roku. 

Z oficjalnych danych, jakie gromadzi Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 – czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 – wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy. 

Ale to tylko oficjalne dane – w związku z tym, że wielu chorych nie przeprowadza testów, mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Światło na to, jak wielka może być skala zakażeń, rzucają wyniki monitoringu ścieków. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku – czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań. 

Do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w ściekach był porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań – przypomina Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń.

Miasto Poznań – przy współpracy z naukowcami z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN i specjalistami z Grupy Aquanet – monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski. Wyniki badań są cyklicznie przekazywane do Zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie Poznania, a następnie prezentowane i analizowane na jego posiedzeniach.

Badania koordynowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP są wynikiem porozumienia, podpisanego 18 października 2021 r. przez Miasto Poznań, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A. 

Aktualnie Miasto przygotowuje nową umowę na monitoring ścieków – tym razem badana ma być nie tylko ilość materiału genetycznego koronawirusa, ale również grypy i wirusa RSV, odpowiedzialnego za zakażenia dróg oddechowych i niebezpiecznego zwłaszcza dla dzieci.

Gdzie się zaszczepić?

W Poznaniu można zaszczepić się m.in. w miejskich placówkach:

  • Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Kontakt z Punktem Szczepień: tel. 798 844 029.
  • Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei. Punkt Szczepień czynny dwa razy w miesiącu, w piątki w godzinach 15:00 do 16:00, kontakt pod numerem tel. 61 224 54 35 lub 61 224 54 40.
  • Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych – w każdy czwartek, w godz. 14.30-15.30 (osoby od 15. roku życia), rejestracja i kontakt z Punktem Szczepień: 690 356 436.
Użyte w artykule zdjęcia: PHOTOHOLIC STUDIO/ANNA ZIELINSKA/ materiały pr Spóldzielnia PR

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz