K U L T U R A

„Radiota” performance w Centrum Szyfrów Enigma!

Wkrótce będzie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma  Foto: materiały prasowe / UMP


Pomiędzy światem złożonych matematycznych teorii a wysyłającą kryptogramy genialną maszyną ukrył się skromny człowiek. Jego historia jest jednak równie skomplikowana jak sama Enigma. Kto trzyma do niej klucz, przekonamy się już wkrótce, podczas czytania performatywnego „Radioty” autorstwa Ewy Kaczmarek. Dramat, który powstał w ramach ubiegłorocznej rezydencji artystycznej będzie można ponownie obejrzeć w Centrum Szyfrów Enigma już w grudniu.

Ewa Kaczmarek, poznańska aktorka i scenarzystka, od lat pasjonująca się teatrem dokumentalnym, wzięła na warsztat biografię Antoniego Pallutha – podporucznika rezerwy łączności Wojska Polskiego, radiotechnika, kryptologa i inżyniera, którego wkład w rozwiązanie niemieckiego szyfru Enigma, choć niezaprzeczalny, zdaje się być mało znany. „Radiota” to próba ożywienia trudnej historii przez wspomnienia i emocje. Jak przyznaje sama Artystka, w Centrum Szyfrów Enigma to człowiek jest dla niej tą największą zagadką.

W rolach głównych w czytaniu wystąpią Paweł Siwiak i Ewa Kaczmarek. Pokaz wzbogacą tworzone na żywo projekcje Macieja Domagalskiego oraz muzyka Adama Brzozowskiego.

Centrum Szyfrów Enigma, 1 grudnia 2023, godz.20:00. Bilety 28 zł
Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP, UMP / materiały prasowe, , Centrum Szyfrów Enigma / materialy prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz