Aglomeracja

Przez taki SMS możesz mieć wyczyszczone konto w banku

telefon  Foto: Gilles Lambert

Niemal 250.000,00 złotych straciła pewna poznanianka, gdy zareagowała na SMS przesłany przez firmę kurierską. Tak przynajmniej myślała. Wiadomość wysłali oszuści, którzy w ten sposób przejęli kontrolę nad jej kontem bankowym.

Kobieta otrzymała SMS od firmy kurierskiej z informacją, że przesyłka którą zamówiła, nie zostanie jej dostarczona, ponieważ jest za ciężka. Aby ją otrzymać i tym samym uniknąć zwrotu do nadawcy musi dopłacić 1,49 zł klikając w podany link. Kwota była niewielka, a że poznanianka rzeczywiście czekała na przesyłkę, kliknęła w link umieszczony w wiadomości. Ten przekierował ją na stronę banku. Kobieta uregulowała brakująca należność. Jeszcze wtedy nie zauważyła niczego niepojącego. Niestety ani wiadomość tekstowa przesłana na jej telefon, jak i strona banku nie były prawdziwe. 

Kolejnego dnia rano, zobaczyła na swoim telefonie kilka powiadomień sugerujących dokonanie nieautoryzowanych transakcji płatniczych z jej konta bankowego – relacjonuje Marta Mróz z wielkopolskiej Policji – już wtedy widziała ze została oszukana. W ten sposób straciła kilkaset tysięcy złotych.

Oszustów starają się teraz namierzyć policjanci. Przypominają także, by bardzo dokładnie czytać treść wiadomości sms czy maile wysyłane przez rzekomych operatorów, czy kurierów i sprawdzać ich wiarygodność. Powinniśmy również bardzo dokładnie sprawdzić na jakiej stronie internetowej dokonujemy transakcji.

Użyte w artykule zdjęcia: Gilles Lambert

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz