K U L T U R A

Prześwietlają poznańskie zabytki

Wyposażenie grobowca  królewskiego z Seddin z amforą  Foto: D. Sommer / Muzeum Archeologiczne

Technologia 3D podbija ostatnio już nie tylko rynek elektronicznych nowinek, ale staje się też niezwykle ważnym narzędziem w wyjaśnianiu tajemnic sprzed tysiącleci. Specjalny skaner prześwietlający zabytki działać będzie także w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Obrazy ze skanu amfory z Herzbergu  (czerwony) i z Seddin- (zielony) nałożone warstwowoOd poniedziałku przez trzy dni Muzeum Archeologiczne w Poznaniu gościć będzie grupę niemieckich specjalistów zajmujących się badaniem i digitalizacją zabytków pradziejowych. Naukowcy zaprezentują działanie skanera światła białego służącego do digitalizacji 3D zabytków archeologicznych z poznańskich zbiorów.

Niemieccy naukowcy prowadzą działalność mającą na celu utrwalenie w wersji cyfrowej amfor brązowych, które uznaje się za symbol prestiżu oraz statusu elit społecznych epoki brązu z IX i VIII wieku p.n.e. Nowoczesna dokumentacja amfor ze słynnego grobowca królewskiego w Seddin i ze skarbu z Herzbergu, którą wykonano skanerem 3D, wykazała zaskakujące podobieństwo wielkości obu naczyń oraz układu zdobiących je guzków.

Teraz naukowcy przyjechali do Poznania by sprawdzić, czy także brązowa amfora z Unii (woj. wielkopolskie), znajdująca się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, charakteryzuje się podobnymi cechami.

Wśród zabytków, które poddane zostaną digitalizacji oprócz wspomnianego naczynia brązowego z Unii, znajdą się także wybrane srebrne ozdoby pochodzące ze średniowiecznych skarbów. Interesujących wyników jak spodziewają się badacze może dostarczyć badanie tłoku pieczętnego, pochodzącego poznańskich badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim przez panią prof. Hannę Koćkę-Krenz.

Skaner światła białego podczas pracy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz