K U L T U R A

Przemoc i rytuał w neolicie – wystawa

Rekonstrukcja 3d pochówku - M  Foto: mat. prasowe

Przemoc i rytuał w neolicie to tytuł nowej wystawy, na której między innymi prezentowany jest zrekonstruowany grób. Znajduje się w nim aż 15 szkieletów mężczyzn, kobiet i dzieci ułożonych jeden na drugim. Tego makabrycznego odkrycia dokonano w Koszycach w Małopolsce.

Ekspozycja Przemoc i rytuał w neolicie stanie się równocześnie pierwszą po długiej przerwie wystawą zajmującą przestrzeń wystawienniczą w piwnicach Pałacu Górków – wyjaśnia Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – enigmatyczne ceglane wnętrza podziemi naszego muzeum stworzą idealne warunki dla tych, którzy w ciszy i skupieniu zechcą pochylić się nad zwyczajami i rytuałami sprzed tysięcy lat.

Sama ekspozycja tego spektakularnego odkrycia z Koszyc może budzić wiele emocji. Na pozostałości takiego kompleksu obrzędowo-sepulkralnego kultury amfor kulistych archeolodzy natknęli się w 2011 roku podczas badań ratowniczych związanych z budową kanalizacji w Koszycach. Ich odkrycie było dużym zaskoczeniem.

Przedstawiciele kultury amfor kulistych chowali zmarłych w jednostkowych lub zbiorowych grobach, przeważnie bogato wyposażonych i posiadających często rozbudowane konstrukcje kamienne – wyjaśnia Łukasz Bartkowiak – cechą charakterystyczną ich rytuałów pogrzebowych było częste składanie ofiar ze zwierząt oraz z ludzi.

Ceremoniałom pochówku ważnych członków społeczności towarzyszyły rozbudowane obrzędy, których elementem było uśmiercanie innych osób.

Wernisaż ekspozycji Przemoc i rytuał w neolicie odbędzie się w Muzeum Archeologicznym na ul Wodnej 27 w czwartek (11.02). Dla publiczności będzie dostępna od piątku 12 lutego. Będziemy mogli ją oglądać do 10 kwietnia.

Znalezisko sepulkralne in situ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz