POZnań

Poznańskie Nie dla cyrków ze zwierzętami

Słoń w cyrku  Foto: sxc.hu / Jose Torres

Prezydent Jacek Jaśkowiak wydał zarządzenie w sprawie zakazu organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach należących do Poznania.

Pierwszy był Słupsk. Prezydent Robert Biedroń nie wydał zgody na występy cyrku Arena w tamtejszym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dwa dni przed świętami podobny zakaz wydał Adam Lewandowski, burmistrz Śremu. Cyrk na miejskich działkach będzie mógł występować jedynie wtedy, gdy nie będzie w nim tresowanych zwierząt. Potem przyszła kolej na Wrocław. Teraz do grona tych miast dołączył również Poznań.

Jestem przeciwny wykorzystywaniu zwierząt w przedstawieniach cyrkowych. Ich tresura dla rozrywki to anachronizm, z którym trzeba walczyć. Mój sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich do czynności, które nie są zgodne z ich naturą. Wobec takich praktyk nie można być obojętnym. Trzeba mieć na uwadze cierpienie zwierząt i zrobić wszystko, aby jak najbardziej zniwelować ten problem – mówi prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Zakaz prezentowania widowisk cyrkowych z udziałem tresowanych zwierząt obowiązuje już w 15 krajach świata, a w Polsce walka o jego wprowadzenie trwa od 20 lat pod hasłem “Cyrk jest śmieszny! Nie dla zwierząt!”. Mimo że samorządy mają w tej kwestii ograniczone możliwości, to jednak starają się temu przeciwdziałać. Dowodem jest chociażby zarządzenie wydane przez Prezydenta Poznania.

Zarządzenie zakazuje udostępniania nieruchomości należących do Poznania na potrzeby organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Chodzi zarówno o tereny stanowiące mienie Miasta, jak i te przez Miasto zarządzane albo stanowią własność Skarbu Państwa, a zarządza nimi Prezydent Poznania. Dodatkowo zakazuje również dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez Urząd Miasta Poznania i jednostki organizacyjne Miasta.

Zarządzenie weszło w życie 16 lutego. Jego wykonanie powierzone zostało dyrektorom biur i wydziałów Urzędu Miasta Poznania oraz kierownikom jednostek organizacyjnych Miasta, którzy dysponują i zarządzają nieruchomościami pozostającymi w dyspozycji Miasta.

W przypadku, gdy cyrk stanie na działce prywatnej, służby miejskie będą skrupulatnie sprawdzać przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz