K U L T U R A

Poznańskie Dziady nagrodzone w Opolu

Dziady spektakl Teatru Nowego  Foto: Jakub Wittchen

Spektakl “Dziady” z poznańskiego Teatru Nowego zdobył Grand Prix festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne.  Jury miało do podziału 40 tys. zł, główna nagroda wynosiła 15 tys.

Dziady spektakl Teatru Nowego Foto: Jakub WittchenJury festiwalu w składzie: Izabella Cywińska, Maciej Nowak, Paweł Sala po obejrzeniu siedmiu przedstawień konkursowych postanowiło przyznać najważniejszą nagrodę poznańskim “Dziadom”.

Nagrodę indywidualną i czek  na 5 tysięcy zł otrzymała w Opolu także Justyna Wasilewska, aktorka Teatru Polskiego za rolę Balladyny.

Dziady będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Nowego już niebawem: 17 i 18 czerwca, a także 4 i 5 lipca.

Tak o swoim przedstawieniu mówił reżyser, Radosław Rychcik: “Historia ludzkości to historia mediów: od prasy,radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne,tożsame z nimi. Każde z nich mówią jednak innym językiem.“Dziady” też trzeba dziś wymówić – i usłyszeć – inaczej.

Niech “Dziady” dotyczą całej ludzkości. Niech słowa wieszcza mówią o nas. Niech w dedykacji do ich III części znajdą się nowe nazwiska: Martina L. Kinga, Malcolma X, Johna F. Kennedy’ego… Bo “Dziady” to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie – w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.”

Dziady w Teatrze Nowym Foto: Jakub Wittchen

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz