Sport

Poznanianki i Poznaniacy na konwencji Lacrosse w Dreźnie

Germany Lacrosse Convention  Foto: materiały prasowe /  Poznań Hussars /  Marek Stor

W miniony weekend w stolicy Saksonii odbyło się jedno z największych w tym roku lacrosowych wydarzeń w Europie – Germany Lacrosse Convention. W rozgrywanych tam turniejach wystąpiły reprezentacje Polski zarówno kobiet jak i mężczyzn. W ich składzie oglądać mogliśmy aż 7 zawodniczek i 2 zawodników z klubu Poznań Hussars.

Organizowana przez Niemiecką Federację Lacrosse impreza miała na celu przedstawienie tej dyscypliny sportu i wszystkich jej odmian szerszemu gronu odbiorców, zintegrowanie europejskiej społeczności i wymianę doświadczeń. Oprócz turnieju Nations Sixes Cup rozgrywany był turniej box lacrosse, intercrosse oraz szóstek drużyn mieszanych. Możliwe było również spróbowanie gry w speed lacrosse, a także lacrosse na wózkach. Dosłownie każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie.

Turniejem głównym był Nations Sixes Cup, rozgrywany w wersji olimpijskiej. Mniejsze boisko, skrócony czas gry, zasady w większości wspólne dla kobiet i mężczyzn to zmiany, które wprowadziła Światowa Organizacja Lacrosse, aby dostosować się do wymagań olimpijskich i to właśnie tą odmianę zobaczymy najprawdopodobniej na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Blisko zdobycia brązowego medalu była reprezentacja Polski Kobiet, która po niezwykle zaciętym pojedynku z Niemkami przegrała ostatecznie 7:8. W polskich barwach wystąpiły zawodniczki Poznań Hussars Ladies: Roksana Szaj, Karolina Florek, Klaudia Majorczyk, Anna Walas, Magdalena Pietrzak, Zuzanna Stasiak oraz Maria Grala. W sztabie trenerskim znalazła się aktualna i były szkoleniowiec poznańskiej drużyny: Aleksandra Żbikowska i Marcin Basiński. W reprezentacji Polski mężczyzn występowali natomiast Jakub Stanek i Jan Klinger z Poznań Hussars.

Równolegle do części turniejowej prowadzone były różnego rodzaju panele dyskusyjne i warsztaty. Na temat wersji olimpijskiej, sędziowania, tworzenia kijów przez Indian, relacjonowania wydarzeń lacrossowych, wprowadzania lacrosse do szkół, a także otwartych treningów z najlepszymi zawodniczkami i zawodnikami na świecie, którzy specjalnie na tę okazję przylecieli do Drezna z USA.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Poznań Hussars, materiały prasowe / Poznań Hussars / Marek Stor, materiały prasowe / Poznań Hussars / Roland Irlenbusch

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz