POZnań

Poznanianki 2023

Stare Miasto  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Rusza kolejna edycja akcji społecznej “Poznanianki”, która powstała, by docenić aktywne i odważne kobiety, działające dla dobra innych. O kim warto opowiedzieć całej Polsce? Kandydatki można zgłaszać do końca sierpnia.

Akcja powstała, by zwrócić uwagę na działania tych mieszkanek stolicy Wielkopolski, których aktywność pomaga wzmocnić i dostrzec ważną rolę kobiet w życiu Poznania. Poprzez “Poznanianki” Miasto zaprasza do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych kobietach. 

Cieszę się, że dzięki akcji społecznej “Poznanianki” co roku mamy możliwość zaprezentowania wszystkim sylwetek fantastycznych kobiet – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Bez nich stolica Wielkopolski nie byłaby takim wspaniałym miastem. 

Kandydatki można zgłaszać od 10 lipca na stronie poznan.pl/poznanianki

\Zależy nam, by przykład wyróżnionych kobiet ośmielał do aktywności inne kobiety – dodaje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Poznanianki są wspaniałe i inspirujące, niezależnie od swojego statusu. 

Akcja społeczna “Poznanianki” składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, trwającym od 10 lipca do 31 sierpnia, mieszkanki i mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać swoje kandydatki. W drugim etapie – we wrześniu – kapituła wyłoni pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii, promującej postawy oraz działania na rzecz innych kobiet i miasta. Akcję zwieńczy Tydzień Kobiet (7-14 października), którego częścią będzie dwudniowa konferencja z panelami dyskusyjnymi i warsztatami poświęcona siostrzeństwu, prawom kobiet, oraz działaniom antydyskryminacyjnym.

Autorką identyfikacji wizualnej tegorocznej odsłony akcji jest Alicja Piotrowska – animatorka i ilustratorka, wykładowczyni animacji z Poznania. Jej prace są pełne życia, kolorów, intrygujących historii i mają unikalny styl. Głosem akcji została ponownie lektorka, której głos budzi same pozytywne skojarzenia – Krystyna Czubówna. “Poznanianki” wesprze Estrada Poznańska, która zadba o produkcję i promocję projektu.

Podobnie jak w ubiegłym roku przygotujemy kampanię społeczną z udziałem bohaterek akcji – podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. – Wybrane przez kapitułę niezwykłe kobiety przedstawimy mieszkankom i mieszkańcom Poznania tak, by każda i każdy mógł inspirować się ich inicjatywami. 

Miasto zachęca do zgłaszania kandydatek, które swoją odwagą oraz pracą na rzecz innych inspirują każdego, bez względu na wiek czy płeć.

W poprzedniej edycji spłynęło do nas ponad sto zgłoszeń – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który stanął wówczas na czele kapituły akcji społecznej “Poznanianki”. – Wybranie pięciu wyróżnionych było niezwykle trudnym zadaniem. To najlepszy dowód na to, że w Poznaniu mieszka i działa wiele wyjątkowych kobiet. Cieszę się, że w tym roku będziemy mogli przybliżyć sylwetki kolejnych z nich. 

W 2022 roku spośród ponad stu zgłoszeń wyróżniono: Tęczowe Seniorki –  rezydentki Fundacji Barak Kultury, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją; Po-Dzielnię – pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia; Rakujemy jak chcemy – stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi; Magdę Szewciów – trenerkę samoobrony i asertywności WENDO dla kobiet i dziewczynek, a także Katarzynę Walę – antropolożkę społeczną, animatorkę kultury, współtwórczynię Mobilnego Domu Kultury Wilczak.

Akcja społeczna “Poznanianki” to jedno z wielu działań Miasta na rzecz kobiet. Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej – dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi –  do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. 

Poznań dba również o podkreślanie obecności kobiet w sferze publicznej.

W ubiegłym roku, w 104. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych, otwarta została aleja Praw Kobiet – przypomina Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – Wcześniej radni zdecydowali, aby w 2018 roku nadawać ulicom w mieście nazwy upamiętniające kobiety. Ta decyzja niemal podwoiła liczbę ulic, które mają patronki zamiast patronów. 

Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro i miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa też miejsc w przedszkolach. Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z prowadzonego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz