K U L T U R A

Poznaniacy! Do Twierdzy!

Forteczny weekend  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Forteczny weekend Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterPrzez dwa weekendowe dni na zwiedzających czeka 11 obiektów fortyfikacyjnych. Będzie można zobaczyć różne budowle, które powstawały w Poznaniu od średniowiecza po XX wiek. Oprócz tego będzie wiele dodatkowych atrakcji. Wszystko z okazji II Dni Twierdzy Poznań.

Podczas pilotażowej edycji akcji obiekty forteczne odwiedziło osiem tysięcy osób. W tym roku oferta będzie jeszcze szersza – mówi Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Podczas tego weekendu będzie można odwiedzić aż 11 różnych obiektów. Będziemy mogli zobaczyć na przykład przekrój potężnego wału poznańskiego grodu z X wieku. Otwarte dla zwiedzających będą także forty III, IVa, Va oraz VII, muzea na Cytadeli, Śluza Katedralna, schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w Parku Wilsona oraz schron piechoty przy ulicy Babimojskiej.

Po fortach będą oprowadzać przewodnicy w mundurach, a na zwiedzających poza możliwością poznania tajemnic ponad stuletnich budowli, będą czekały dodatkowe atrakcje – informują organizatorzy – będzie można przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe, a na dzieci będą czekały specjalne warsztaty, przybliżające tematykę fortyfikacji.

Podczas II Dni Twierdzy Poznań uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa łączącą wszystkie obiekty biorące udział w tegorocznej edycji imprezy. Autobusy kursować będą co 45 minut. Trasa rozpoczynać się będzie na Rondzie Śródka, a kończyć przy Forcie III w Nowym Zoo.

Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych atrakcji zorganizowanych podczas II Dni Twierdzy Poznań.

Forteczny weekend Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Wycieczka szlakiem średniowiecznych fortyfikacji

W sobotę i niedzielę o godz. 12:00, 14:00 i 16:00 zapraszamy na spacer z przewodnikiem po średniowiecznych fortyfikacjach miejskich. Start przy dawnej Bramie Wronieckiej (przy synagodze). Czas trwania wycieczki – ok. 1 godzina.
Udział bezpłatny.

Zwiedzanie reduty Przyczółka Mostowego

W sobotę o godz. 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 będzie można obejrzeć reditę Przyczółka Mostowego usytuowaną na terenie Elektrociepłowni Poznań-Garbary (ul. Panny Marii), która jeszcze nigdy nie była pokazywana publicznie. Jest to funkcjonujący zakład pracy i wejście na teren będzie ograniczone do kilku pięćdziesięcioosobowych ściśle limitowanych grup (nie będzie możliwości zapisania się na miejscu). Potrzebne też będą latarki oraz długopisy, gdyż odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o obiektach poznanych na trasie. Zapisy w dniach od 30 lipca do 1 sierpnia w godzinach 16:00-20:00 pod numerem telefonu +48 606 621 562.
Udzial bezpłatny.

Forteczny Spływ Kajakowy

Niedziela w godzinach 9:00 – 11:30
Spływ odbędzie się pod opieką przewodnika – znawcy poznańskich fortyfikacji
Trasa: umocniony Most Dębiński – poligon saperów armii pruskiej – Fort Radziwiłł – Dom Werk II – Wielka Śluza (Cytadela, Fort Roon) – Północny Ring Forteczny
konieczność uprzedniego zgłoszenia: przystan-stary-port@o2.pl lub telefonicznie 698 784 147 ; opłatność 20 zł/osoba – więcej

Tramwaj wodny

W sobotę i niedzielę kursować będzie tramwaj wodny na trasie: Przystań w Starym Porcie Poznań – Wielka Śluza (Cytadela, Fort Roon) – Północny Ring Forteczny
Podczas rejsu opowieść o fortyfikacjach i ich reliktach napotkanych na brzegach rzeki Warty.
Orientacyjne godziny startu z Przystani: sobota: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30; niedziela: 13:30, 14:30, 15:30, 16:30.
Konieczność wcześniejszego zgłoszenia – przystan-stary-port@o2.pl lub telefonicznie 698 784 147

Impreza Forteczna

W sobotę o godz. 20:00 w Forcie Colomb na ul. Powstańców Wielkopolskich 1 zapraszamy chętnych miłośników fortyfikacji na spotkanie z organizatorami imprezy. Będzie to okazja do podsumowania pierwszego dnia imprezy i zapoznania się z atrakcjami zaplanowanymi na niedzielę.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz