POZnań

Poznań w żółtej strefie! Tak jak cała Polska – co to oznacza?

Pandemia - opustoszałe ulice  Foto: Straż Miejska m. Poznania

Zgodnie z decyzją Rządu w strefie żółtej znalazła się cała Polska, a nie pojedyncze miasta czy powiaty. Oznacza to bezwzględne stosowanie się do większych obostrzeń od soboty 10 października.

Przypomnijmy, że ostatniej doby tylko w trzech województwach potwierdzono ponad 1.600 nowych zakażeń. To województwa mazowieckie (598), małopolskie (548) i wielkopolskie (505).

Do tej pory w strefie żółtej nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa na dworze. Może się to jednak zmienić z powodu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń. Rząd może jeszcze dzisiaj poinformować o nowych rygorów.

W strefie żółtej w tej chwili:

  • musimy zasłaniać usta i nos m. in. korzystając z komunikacji publicznej, w obiektach handlowych lub usługowych oraz w kościele,
  • na weselu czy innej uroczystości rodzinnej może spotkać się maksymalnie 100 gości,
  • w restauracji może przebywać jedna osoba na 1 m², ale musimy też pamiętać by zakryć usta i nos zanim nie zajmiemy miejsca przy stoliku,
  • bimbą czy autobusem jechać może tyle osób, ile znajduje się w nim miejsc siedzących albo połowę liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Co może się zmienić? Zgodnie z zapowiedziami zasady obowiązujące w strefach żółtych i czerwonych mają zostać zaostrzone.

Zgodnie z projektem rządu obowiązkowe będzie noszenie maseczek, czy zasłanianie ust i nosa w inny sposób, zarówno w czerwonej jak i żółtej strefie. Maseczek nie będziemy musieli zakładać w lesie, parku, grodzie botanicznym.

Zmiany te, jeśli projekt zostanie zatwierdzony, zaczną obowiązywać od soboty 10 października. Lista planowanych nowych obostrzeń jest jednak dłuższa.

Ma zostać także przywrócony obowiązek przedstawienia, na żądanie policji lub straży miejskiej zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Zgodnie z projektem zmniejszona zostanie maksymalna liczba gości na weselach czy innych przyjęciach okolicznościowych. W strefie czerwonej liczba ta zostanie zmniejszona do 50 osób, a w strefie żółtej do 75 osób. To ograniczenie zacznie obowiązywać od 17 października. Zakazane ma być prowadzenie dyskotek i klubów nocnych.

Park przy ul. Browarnej Foto: lepszyPOZNAN / S9+
Użyte w artykule zdjęcia: Straż Miejska m. Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz