Firma

Poznań przyciąga inwestorów

Solaris Fabryka  Foto: solaris

Solaris Fabryka Foto: solarisUbiegły rok zdecydowanie należał do Poznania w zakresie przyciągania inwestorów. Pojawiają się nowe centra usług, na rynku nieruchomości widać wyraźne ożywienie, a warunki inwestowania uległy poprawie, co skutkuje zapowiedziami realizowania w stolicy Wielkopolski kolejnych projektów przez czołowych deweloperów i firmy.

W 2013 r. aż 7 nowych firm podjęło decyzję, bądź już otworzyło centrum SSC lub BPO w Poznaniu: Savvis; Rule Financial; Propex – centrum operacyjne – księgowość, obsługa klienta, logistyka, zarządzanie łańcuchem dostaw, HR; DFDS – największa firma spedycyjna i logistyczna Europy Północnej; Newell Rubbermaid – producent m.in. art. biurowych i papierniczych; 2 firmy z kapitałem amerykańskim – centra finansowo-księgowe i HR

Nowe centra dadzą łącznie ok. 1000 nowych miejsc pracy. Oprócz tego, większość już obecnych firm prowadzi cały czas rekrutację. Zatrudnienie w sektorze SSC i BPO wynosi w Poznaniu już ok. 9000 osób.

BPO (Business Process Offshoring) to inaczej mówiąc sektor usług dla biznesu. Polega on na tym, że w krajach które dysponują wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, odpowiednim prawem, dobrą infrastrukturą oraz – co najważniejsze – niskimi kosztami produkcji, tworzy się oddziały, zajmujące się wybranymi obszarami usług dla klientów zewnętrznych. Mówiąc wprost, takie obszary działalności firmy jak księgowość, finanse, obsługa klienta, IT czy HR, zostają przeniesione poza firmę macierzystą i zlecane do wykonania innej firmie na zasadzie offshoringu.

SSC (Centra Usług Wspólnych) działają na zasadzie przeniesienia pewnych obszarów działalności firmy (najczęściej nie podstawowych dla firmy), poza granice macierzystego kraju z którego pochodzi firma. W ramach SSC tworzy się również najczęściej oddziały IT, finansów, księgowości i obsługi klienta. Pracując w sektorze SSC pracuje się dla zatrudniającej firmy, wykonując zadania z określonego departamentu – pozostałe departamenty firmy, mogą być umieszczone w innym kraju.

Podstawą biznesową tworzenia modeli SSC i BPO jest chęć redukcji kosztów i znalezienia tańszych rozwiązań wykonywania określonych, niezbędnych dla firmy działań. Dla pracownika firmy z sektora SSC lub BPO ważne jest to, że firma typu BPO zależna jest od zleceń, jakie pozyskuje od innych podmiotów gospodarczych, działalność SSC zaś, od własnej kondycji firmy, która zdecydowała się własny departament przenieść poza granicę kraju.

Poznań staje się też ważnym ośrodkiem e-commerce. Oprócz działającego już i stale rozwijającego się Allegro (wraz z zależnymi serwisami np. ceneo czy otomoto), do Poznania swoją centralę przeniósł serwis merlin.pl, a globalny gigant Amazon otworzy w Sadach pod Poznaniem centrum logistyczne mające zatrudniać ponad 2000 osób (z czego 15% to inżynierowie, administracja i kadra zarządzająca).

Trwają rozbudowy zakładów produkcyjnych takich firm, jak Volkswagen, Unilever, Exide Technologies czy Kompania Piwowarska. Volkswagen Group (oficjalny importer VW, Porsche, Audi, Seat, Skoda) podjął decyzję o otworzeniu centrum logistycznego o pow. 30 tys. m2 w podpoznańskich Komornikach.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz