K U L T U R A

Poznań Komeda Maraton

Poznań Komeda Maraton 2020  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Powoli dobiega końca druga edycja muzycznego maratony poświęconego twórczości kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Muzyka szeptów”.

Na program Maratonu złożyły się specjalnie przygotowane na to wydarzenie autorskie koncerty inspirowane muzyką Krzysztofa Komedy.

Trwający w siedzibie Stowarzyszenia Poznań Jazz ponad 24-godziny Poznań Komeda Maraton poświęcony był twórczości kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Impreza odbywała się w obostrzeniach związanych z walką z koronawirusem. Zaczęła się w sobotę i transmitowana była do mediów społecznościowych.

Tegoroczny maraton stawia za cel ukazanie towarzyszących twórcom emocji, w dźwiękowym negatywie muzycznej kliszy. Muzyka improwizowana odnosi się do czasu w którym powstaje. Ostatnie miesiące dla nas-twórców to emanacja skrajnych emocji. Chcemy przekazać dźwiękowy komunikat delikatności, wrażliwości i subtelności muzyki Krzysztofa Komedy- powiedział pomysłodawca wydarzenia Maciej Fortuna

Wydarzeniem specjalnym maratonu był performance wykorzystujący formę wideoartu.

Podczas Poznań Komeda Maraton wystąpili:
Marta Bosowska (wideoart/performance), Natalia Kordiak (śpiew), Katarzyna Stroińska-Sierant (fortepian), Maciej Fortuna (trąbka), Damian Kostka (kontrabas), Dawid Kostka (gitara), Eryk RED ER Kozłowski (silent disco online), Jakub Królikowski (fortepian), Michał Martyniuk (fortepian), Jakub Miarczyński (perkusja), Cezary Ostrowski (oscylatory i samplery), Patryk Piłasiewicz (kontrabas, elektronika), Patryk Rynkiewicz (trąbka, elektronika).

Krzysztof Komeda, to pseudonim artystyczny Krzysztofa Trzcińśkiego, polskiego pianisty jazzowego i kompozytora. Urodził się w Poznaniu w 1931 roku. Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera – Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim.

Tekst: Ewelina Jaśkowiak

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz