Aglomeracja Swarzędz

Poznań i Swarzędz – wspólna komunikacja!

Nowe autobusy w barwach Swarzędza  Foto: T.Radziszewska, M. Szrajbrowski

List intencyjny w sprawie uruchomienia od 1 lipca 2019 roku zintegrowanych linii autobusowych podpisali dziś zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. Najbardziej zyskają na tym mieszkańcy – zarówno Swarzędza, jak i Poznania – którzy będą mogli korzystać z coraz bardziej rozbudowanej sieci połączeń ZTM Poznań na podstawie jednej taryfy biletowej.

Zawarcie porozumienia międzygminnego pozwoli na zaoferowanie mieszkańcom wspólnego biletu na podróże z Gminy Swarzędz do Poznania oraz po Poznaniu. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców Gminy dojeżdżających do Poznania, jak i pasażerów z Poznania. Zintegrowane linie będą obsługiwane przez swarzędzką gminną spółkę – Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Linie autobusowe, które nie wjeżdżają do Poznania, pozostaną w gestii Gminy Swarzędz i będzie na nich w dalszym ciągu obowiązywała taryfa Swarzędzkiej Komunikacji Miejskiej – wskazuje Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

Dzięki integracji zyskają nie tylko mieszkańcy Swarzędza, ale także mieszkańcy Poznania, którzy będą mogli dojechać na podstawie jednego biletu m.in. do zakładów Volkswagena w Antoninku oraz licznych zakładów zlokalizowanych w strefie przemysłowej Swarzędza. Dzisiaj, aby tam dotrzeć, muszą kupować osobne bilety na komunikację miejską w Poznaniu oraz linie swarzędzkie.

Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać wspólny, sprawny i nowoczesny system transportu zbiorowego, z wykorzystaniem różnych środków transportu, w tym przede wszystkim kolei. Efektem tej dobrej współpracy gmin, powiatów i województwa jest uruchomiona przed kilkoma dniami Poznańska Kolej Metropolitalna – zaznacza Maciej Wudarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Integracja ze Swarzędzem będzie zwieńczeniem blisko 10-letnich prac nad budową wspólnego systemu autobusowych linii podmiejskich w aglomeracji poznańskiej. Po włączeniu linii nr 400, 401, 405, 406, 407 i 412 do komunikacji miejskiej Miasta Poznania, na wszystkich liniach podmiejskich łączących Poznań z miejscowościami w aglomeracji poznańskiej, obowiązywać będzie wspólna taryfa opłat.

Nasz model integracji i organizacji transportu zbiorowego jest unikalny w skali kraju i świadczy o bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządami, ale też o zaufaniu gmin do partnera, jakim jest Miasto Poznań – dodaje Piotr Snuszka, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Obecnie ZTM organizuje transport publiczny obejmujący swoim zasięgiem Miasto Poznań oraz 18 gmin aglomeracji. W 5 gminach: Luboń, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica, Czerwonak – dotyczy to wszystkich linii. W 13 gminach: Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne – dotyczy to wybranych linii.

Dzięki sukcesywnie prowadzonej integracji, do dyspozycji klientów ZTM jest już ponad 60 linii podmiejskich, na których obowiązuje pełna taryfa ZTM Poznań.

Operatorem planowanych do integracji linii będzie Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne – spółka gminna, zapewniająca połączenia autobusowe gminom Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo oraz Poznaniowi. Posiada 32 autobusy niskopodłogowe. W trosce o ochronę środowiska, Gmina Swarzędz i spółka inwestują w nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. W 2018 do floty operatora wprowadzone zostały 4 ekologiczne autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid, a w 2019 r. pojawi się kolejnych 7 tego typu autobusów. Autobusy SPK Swarzędz przejeżdżają rocznie ponad 2 mln kilometrów, przewożąc prawie 8 milionów pasażerów.

Po integracji, spółka ze Swarzędza będzie dziesiątym operatorem świadczącym usługi na zlecenie ZTM w Poznaniu. Wszyscy operatorzy ZTM są spółkami gminnymi.

Użyte w artykule zdjęcia: Swarzędzka Komunikacja Autobusowa, T.Radziszewska, M. Szrajbrowski, Tomasz Dworek, ZTM / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz